Gündem Haberleri

  Okulu seviyorum

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyük tatil bitti. Öğrenci ve öğretmenler bugün yeniden sınıfları dolduruyor. Antalya, Isparta, Afyon ve Burdur’da 59 bin öğrenci ilk kez eğitime başlıyor

  Antalya, Burdur, Isparta ve Afyon'da ilköğretim okulları ve liseler 2000-2001 öğretim yılına başlıyor. Yaklaşık 3 aydır tatil yapan öğrenci ve öğretmenler bugün dersbaşı yapıyor. Uzun bir aradan sonra tekrar çalacak ders zili başta okullar olmak üzere her yere canlılık getirecek.

  KAYITLAR SÜRECEK

  Veliler okul alışverişini tamamladı. Öğrenci kayıtları devam edecek. Antalya'da ‘‘İlköğretim Haftası’’ açılışı Fikret Haluk Saraçoğlu İlköğretim Okulu'nda saat 10.30 yapılacak. Uzmanlar, ilk gün trafik canavarına karşı duyarlı olmasını istedi.

  OKULA MERHABA

  Akdeniz'de 59 bin öğrenci ilk kez okulla tanışıyor. Akdeniz'de 2 bin 579 ilköğretim okulu ve lisede, 522 bin öğrenci ve 26 bin 621 öğretmen ders başı yapacak. Antalya'da 35 bin, Afyon'da 13 bin 500, Isparta'da 6 bin 500 ve Burdur'da da 4 bin öğrenci ilk kez okula merhaba diyecek.

  ÖĞRETMEN FAZLASI

  Norm Kadro uygulamasının ilk kez uygulanacağı Antalya'da bin 300 öğretmen fazlılığı bulunuyor. Afyon'da bin 502, Isparta'da bin 100 ve Burdur'da ise 426 öğretmen açığı var. Isparta kent merkezinde ise 750 öğretmen fazlılığı olması dikkat çekiyor.

  Mazerete kısıtlama

  Öğrencilerin mazeretsiz olarak okula gitmeme hakları 20 günden 10 güne indirildi. Rapor süresi ise 20 günde bırakıldı. AB normlarına göre eğitimdeki toplam kaliteyi artırmak ve öğrenciyi okula bağlamak için alınan karar, bugünden itibaren uygulanacak.

  521 öğretmen açıkta

  Antalya'da 521 öğretmen okul ve öğrencileri ile buluşamayacak. Eş durumu nedeniyle kente atanan 155, yer değiştirme nedeniyle de 366 öğretmenin il içindeki ataması yapılamadı. Öğretmenlerin çoğunluğunu Matematik, Türkçe ve İngilizce branşları oluşturdu.

  İhtiyaç fazlası sınıf öğretmenliğine eş durumundan 76 kişinin atanması dikkat çekti. İngilizce öğretmeni açığını gidermek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıl tahsis ettiği 150 sözleşmeli öğretmen kadrosu bu yıl da uygulanacak.

  121 öğrenci yurtsuz

  Antalya Muratpaşa Vakıf Öğrenci Yurdu'nda barındırılan 121 ilköğretim ve lise öğrencisi açıkta kaldı. Bugün ders başı yapamayan öğrenciler için Milli Eğitim Müdürlüğü seferber oldu.

  YENİ BİNA ARANIYOR

  Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ‘‘Eski eser’’ aldatmacasıyla Milli Eğitim Bakanlığı'na devretmediği yurtta barınan öğrenciler için kent merkezinde yeni bir yurt binası bulunamadı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı