Gündem Haberleri

  Okullardaki cıvalar toplatılacak

  AA
  10.07.2012 - 11:14 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yurt genelindeki okullarda eğitim malzemesi olarak bulunan cıvaları toplatacak.

  MEB Talim ve Terbiye Kurulu, bazı okullarda öğrencilerin cıvalardan zehirlenmesi gerekçe gösterilerek eğitim malzemesi olarak okullarda bulunan civanın toplatılmasına karar verdi.
  Bu kapsamda hangi okullarda ne kadar cıva bulunduğu tespit edilecek ve bu bilgiler doğrultusunda açılacak ihaleyle cıvanın okullardan toplatılmasına geçilecek. Bakanlık cıvanın toplatılması aşamasına ilişkin duyuruyu ayrıca yapacak.
  Resmi ve özel okulların müdürlükleri, Bakanlığın internet sitesinde oluşturulacak “Cıva Miktarı Modülü”ne okullarındaki cıva miktarıyla ilgili bilgileri girecek.
  Cıva ile ilgili bilgilerin doğru ve zamanında sisteme girilmesinden dolayı ortaya çıkabilecek olumsuzluklardan milli eğitim müdürleri ve okul yöneticileri sorumlu olacak.

  Cıvalı termometrelerin satışı durdurulmuştu

  Sağlık Bakanlığı da vücut sıcaklığını ölçmede kullanılan cıvalı termometrelerin satışını “sağlık ve güvenlik açısından tehlike oluşturduğu” gerekçesiyle durdurmuştu.
  Doğada mevcut olan cıva elementini insanlar, yiyeceklerden, çevresel ve endüstriyel ortamlarda ve amalgam bileşiklerinden alabilmekte. Bazı mikroorganizmalar ise cıvayı daha zehirli bir hali olan metilcıvaya dönüştürmekte. Bu bileşik, çevrede en çok karşılaşılan organik cıva bileşiğidir ve besin zincirinde birikir.
  Cıvanın buharını solumak, insanlarda gelişmekte olan sinir sistemlerine zarar vermektedir.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı