Gündem Haberleri

  Okullarda ‘iffet’ tanımı yönetmelikten çıkarılacak

  Hürriyet Haber
  02.01.2002 - 01:42 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, ‘‘iffet’’ tabusuna dokunaraka, tanımını değiştiriyor. Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nin Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne uygun hale getirileceğini ve ‘‘iffet’’ tanımlamasının, Yönetmelik'ten çıkarılacağını bildirdi.

  Yönetmelikteki en köklü değişiklik, iffet maddesinde olacak ve iffet tanımı, Yönetmelik'ten çıkarılacak. Yönetmelik'te ‘‘örgün öğretim dışına çıkarma’’ cezasını gerektiren, ‘‘İfettsizliği tespit edilmiş olmak, herhangi bir kimsenin iffet ve namusuna tecavüz etmek’’ şeklindeki hükmün, ‘‘Fuhuş ya da diğer yasa dışı bir cinsel faaliyette bulunduğu mahkemece tespit edilmiş olmak’’ şeklinde değiştirilmesi öngörülüyor. Bu hükümün yaptırımı ise bir alt ceza türündeki ‘‘okuldan tasdikname ile uzaklaştırma’’ olacak. Öğrenci, aynı eğitim bölgesi içindeki başka bir örgün eğitim kurumuna devam edebilecek.

  Mevcut uygulamada, iffetsizliğin tespit görevi, okul yönetiminde bulunurken, yapılacak düzenlemede, okul yönetiminin, öğrencileri bekaret kontrolüne götürmeleri engellenecek. Fuhuş ya da diğer yasa dışı cinsel ilişkinin tespiti mahkeme kararı ile olacak. Mahkeme kararı olmadıkça öğrenci hakkında işlem yapılamayacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı