Gündem Haberleri

  Okullara çevre dersi geliyor

  Hürriyet Haber
  26.02.2005 - 14:05 | Son Güncelleme:

  Yeni Çevre Yasa tasarısı ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların eğitim programlarında çevre ile ilgili konuların yer alması zorunlu olacak.

  TBMM Çevre Komisyonu’nda, AB’ye uyum çerçevesinde hazırlanan yeni Çevre Yasa Tasarısı ile ilgili altkomisyon çalışmaları tamamlandı. Altkomisyonda tasarıya, çevre bilincinin artırılması amacıyla yeni bazı hükümler de eklendi.

  Buna göre, çevrenin korunması ve kamuoyunda çevre bilincinin geliştirilmesi amacıyla, okul öncesi eğitimden başlanarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün eğitim kurumlarının öğretim programlarında çevre ile ilgili konulara yer verilmesi esas olacak.

  Bu yasa tasarısıyla, yaygın eğitime yönelik olarak, radyo ve televizyon programlarında da çevrenin önemine ve çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik programlara yer verilmesi zorunlu olacak.

  TRT ile özel televizyon kanallarına ait televizyon programlarında ayda en az iki saat, özel radyo kanallarının programlarında ise ayda en az yarım saat eğitici yayınların yapılması zorunlu olacak. Bu yayınların yüzde 20’sinin izlenme ve dinlenme oranı en yüksek saatlerde yapılması esas olacak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, bu yayınların takibinden sorumlu olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı