Gündem Haberleri

  Okullara broşür, barlara baskın

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  UYUŞTURUCUYA HAYIR

  NARKOTİK Şube polisleri, lise öğrencilerini, 'Uyuşturucuya alışma, katilinle tanışma' sloganıyla bilinçlendirmeye çalışıyor. Sütlüce'deki Hasköy Lisesi öğrencilerine, broşür dağıtan polis, çevredeki bakkal ve çay bahçelerine de baskın yaptı.

  Narkotik Şube Müdürlüğü'nde görevli komiser Mehmet Ali Aydınlı, ‘‘Amacımız, gençlerimizi uyuşturucuya karşı korumak ve kollamak. Onların sigaraya başlamalarına bile engel olmak. Geçtiğimiz yıl, 118 lisede 50 bini aşkın öğrenciye uyuşturucu konusunda bilgi verdik. Bu yıl da, çalışmalarımız aralıksız sürecek’’ diye konuştu. Broşürü alan öğrencilerin bir kısmı, ‘‘Uygulama çok güzel. Polisi aramızda görmekten çok mutluyuz’’ dedi. Bir kısmı ise ‘‘Uyuşturucu çok ciddi bir konu. Bir broşür dağıtmakla olmaz’’ diye tepki gösterdi. Broşürde, ailelere, eğitimcilere ve gençlere şu tavsiyelerde bulunuldu:

  l Ailelere: Çocuklarınızın kimlerle arkadaşlık ettiğini çok iyi kontrol edin. Onlara kişilik kazandırın. Kendilerine güvenmelerini sağlayın. Kuvvetli ve iradeli olarak yetiştirin.

  l Eğitimcilere: Okullarda öğrencileri kabiliyetlerine göre çeşitli sportif ve kültürel faaliyetlere kanalize edin. Kötü alışkanlık edinmelerine fırsat vermeyin. Düzenlenecek seminer, konferans ile uyuşturucu maddelerin zararlarını anlatın. Öğrencilerin başarı grafiği, tutum ve davranışlarındaki ani değişiklikleri tespit edip, aileleri ile işbirliği içerisine girin.

  l Gençlere: Gerçek huzuru ve sevgiyi kendi yuvanızda arayın. Arkadaşınızı iyi tanıyın, tanımadığınız kişiler ile arkadaşlık yapmayın. Bir arkadaş grubunun içinde yer alabilmek için sigara, uyuşturucu gibi alışkanlıkları birer araç gibi görmeyin. Suçluları polise ihbar edin. Uyuşturucu madde sunulduğu zaman, sadece, 'Hayır teşekkür ederim', 'Hayır uyuşturucu ile ilgilenmiyorum', 'Bugün futbol oynuyorum neden bana katılmıyorsun', 'Okumak için iyi bir kitabım var.' deyin.

  t 253 GÖZALTI, 15 MİLYAR CEZA

  NARKOTİK Şube Müdürlüğü ekipleri, Taksim ve Ortaköy'deki eğlence yerlerinde arama yaptı. Kimlik kontrolünün ardından gençlerin kollarında uyuşturucu iğne izi arayan polis, çanta ve üst araması da yaptı.

  Narkotik Şube Müdürlüğü ekipleri, yaptıkları aramalar sırasında durumundan şüphelendikleri bazı kişileri gözaltına aldı. Eğlence yerlerindeki denetimler sırasında tiner kullandıkları belirlenen iki çocuk da gözaltına alındı. Daha önce Süleymaniye'de intihar girişiminde bulunduğu belirlenen genç, gözaltına alınırken polise direndi.

  Tabanca da ele geçirildi

  Üzerinde uyuşturucu hap 'captagon' çıktığı ileri sürülen bir kişiyi gözlem altına alan polis, çay bahçesinde oturan pop sanatçısısı Metin Arolat'ın kimliksiz olduğunu gördü. Sanatçı götürüleceği sırada kendisini polise tanıttı. Polisler, ilkin tanımadıkları Arolat'ı daha sonra serbest bıraktı.

  Operasyonlarda, 21'i yabancı uyruklu 253 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 5'inin kumar oynadığı, 27'sinin hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunduğu, birinin asker kaçağı olduğu için alındığı belirtildi. Uygulamalarda ayrıca bir tabanca ve 13 mermi elegeçirildi, 16 işyeri hakkında işlem yapıldı. Trafik denetlemelerinde ise 76 sürücü trafikten men edildi, 25 alkollü, 4 de ehliyetsiz sürücü hakkında işlem yapıldı. Hatalı sürücülere, toplam 15 milyar lira para cezası kesildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı