Gündem Haberleri

  Okullar yarın açılıyor

  ANKARA (A.A)
  05.02.2006 - 09:18 | Son Güncelleme:

  İlköğretim ve ortaöğretim okulları yarın açılıyor. Kurban Bayramı ve kar tatilleri nedeniyle yaklaşık 1 ay yarıyıl tatili yapan 13.5 milyon öğrenci ve 575 bin öğretmen, yarın ders başı yapmaya hazırlanıyor.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2005-2006 eğitim-öğretim yılı takvimine göre, yarıyıl tatilinin Kurban Bayramı ile birleştirilmesi dolayısıyla 6 Ocak Cuma günü yarıyıl tatiline çıkan öğrenciler, olumsuz hava koşulları nedeniyle okulların açılışının 30 Ocak'tan 6 Şubat'a ertelenmesiyle yaklaşık 1 ay tatil yaptılar.

  Öğrencileri, uzun yarıyıl tatilinin ardından, sınavlara hazırlanmakla geçirecekleri yoğun bir dönem bekliyor.
  Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liselerinde okumak isteyen ilköğretim 8. sınıf öğrencileri, yarından itibaren Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'na (OKS) başvurabilecekler. OKS, 11 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek.

  İlköğretim 5, 6 ve 7. sınıflar ile liselerin 9, 10 ve 11. sınıflarında okuyan öğrencilerin katıldığı Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na (DPY) başvurular da yine yarın başlayacak ve 28 Şubat'ta sona erecek. DPY, 6 Mayıs 2006 tarihinde yapılacak.

  Liselerin son sınıflarında okuyan öğrenciler de 18 Haziran Pazar günü yapılacak ÖSS'ye hazırlanacak. Üniversitelerin yabancı dil ile ilgili bölümlerinde okumak isteyen adaylar ise 25 Haziran'da YDS'ye katılacak. 1 Şubat'ta başlayan ÖSS başvuruları 10 Mart'ta sona erecek.

  Öte yandan, eğitim-öğretim yılının ikinci yarısında 20 bine yakın öğretmen eğitim ordusuna katılacak. MEB, 25 Ocak-6 Şubat 2006 tarihleri arasında başvurularını aldığı adayların atamalarını 8 Şubat'ta, bilgisayar aracılığıyla nokta tayin yöntemiyle gerçekleştirecek.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı