Gündem Haberleri

  Okullar barlara 100 metre uzak olacak

  Hürriyet Haber
  03.04.2004 - 12:56 | Son Güncelleme:

  "Umuma Açık Yerler ve İçkili Yerler ile Resmi veya Özel Öğretim Kurumları Arasındaki Uzaklıkların Belirlenmesine Dair Yönetmelik"e göre, içki satılan yerler ile kahvehane ve elektronik oyun merkezi gibi yerlerle, okul binaları arasında, kapıdan kapıya bulunması zorunlu uzaklık 200 metreden 100 metreye düşürüldü.

  Milli Eğitim Bakanlığı'nın "Umuma Açık Yerler ve İçkili Yerler ile Resmi veya Özel Öğretim Kurumları Arasındaki Uzaklıkların Belirlenmesine Dair Yönetmeliği"  Resmi Gazete'de yayınlandı. Önceki yönetmeliği yürürlükten kaldıran düzenlemeye göre, meyhane, kahvehane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi yerler, ve içkili yerler ile okul binaları arasında kapıdan kapıya en az 100 metre uzaklığın bulunması zorunlu olacak.

  Bu uzaklık, yürürlükten kaldırılan yönetmelikte 200 metreydi. Genele açık yerler ve içkili yerler ile özel eğitime muhtaç bireylerin devam ettikleri öğretim kurumları ve okullar dışındaki diğer özel öğretim kurumları da aynı binada bulunamayacak.

  Yönetmeliğe göre, okullar ile umuma açık yerler ve içkili yerlerin açılmasına izin verilirken aralarındaki uzaklığın ölçümünde, bina ve tesislerin bahçe-bina kapılarının en yakını esas alınacak.

  100 metre uzaklığın ölçümünde, mevcut cadde ve sokaklar üzerinden yaya yolu kullanılarak, yaya kurallarına göre gidilebilecek en kısa mesafe dikkate alınacak. Bu ölçümü yerel kolluk kuvvetleri yapacak.

  HAPİSHANE KAPSAM DIŞI

  Yürürlükten kaldırılan yönetmelik, hapishane ile okullar arasındaki uzaklığı düzenlerken, yeni yönetmelikte hapishaneler kapsam dışında tutuldu. Ayrıca içki tarifi yapılarken, "Her türlü alkollü içecek" yerine, "Şarap ve bira dahil her türlü alkollü içecek tarifi getirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı