GeriGündem Okuldan atılanlar harç verip derslere girecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okuldan atılanlar harç verip derslere girecek

YÖK, hazırladığı kanun taslağıyla köklü değişikliklere gidiyor. Taslağa göre üniversiteden atılmaya son verilirken, başarısız olanlar için daha fazla harç ödeyerek üniversiteye devam hakkı sağlanıyor.

YÜKSEKÖĞRETİM Kurulu’nun (YÖK) hazırladığı kanun taslağında çok tartışılacak değişiklikler özetle şöyle:
? Yabancı dil hazırlık sınıfı hariç olmak üzere ön lisans diploma programlarını 4 yıl, lisans diploma programlarını 6 yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren diploma programlarını 9 yıl, yüksek lisans öğretimini 4 yıl, doktora öğrenimini 6 yıl içinde tamamlayarak mezun olamayanlar öğrenimlerine devam edebilecekler. Ancak bu öğrenciler ders ve sınavlara katılma dışında öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlanamayacaklar.
? Aynı yükseköğretim kurumundaki öğrenimi sırasında bir derse üçüncü kez kayıt yaptıran öğrencilerin kredi başına ödeyecekleri katkı payı, ders alacağı yılda o program için belirlenen katkı miktarının yüzde 100 fazlasıyla alınacak.
Part-time çalışacaklar
? Bir derse dört veya daha fazla kez kayıt yaptıran öğrencilerden alınacak katkı payları, aşamalı olarak öğrenci başına o yıl için belirlenen cari hizmet maliyetinin tamamının iki katını aşmayacak şekilde, üniversitelerden gelen öneriler de değerlendirilerek YÖK tarafından belirlenecek.
? Üniversiteler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) tarafından burs verilmekte olan veya burs alma şartlarını taşıyanlara öncelik tanıyarak, kısmi zamanlı olarak geçici işlerde öğrenci çalıştırabilecekler.
Puan sistemiyle ödenek
? Vakıf üniversitelerinde, devlet burslusu öğrenci okutulabilecek. Vakıf üniversitelerine yıllık olarak yapılan devlet yardımı kaldırılacak. Yerine vakıf öğrencisine verilecek devlet bursu getirilecek.
? Öğretim elemanları için akademik faaliyet ödeneği adı altında bir düzenlemeye gidilecek. Akademik faaliyet ödeneği, öğretim elemanları için 100 puan üzerinden verilecek yıllık akademik faaliyet puanına göre belirlenecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle