Gündem Haberleri

  Okulda sözleşme dönemi

  Hürriyet Haber
  27.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanlığı, tüm okullara genelge gönderdi. Okul yönetimleri, öğrenci ve velileriyle ‘hak ve sorumluluklar’ sözleşmesi imzalayacak. Bu yıl ilköğretim okulları ve liselerde başlayacak sözleşme dönemiyle ‘okulda demokrasi kültürü’nün oluşması amaçlanıyor.

  OKULLARDA sözleşmeli dönem başlıyor. Okul, öğrenci ve velilerin hak ve sorumlulukları sözleşmeyle güvence altına alınıyor. Uygulamaya ilişkin genelge Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından tüm okullara bildirildi. Genelgeyle birlikte uygulama kılavuzları da okullara gönderildi. Çelik genelgesinde, öğrenci-veli-okul sözleşmesinin, taraflar için bir ‘yol haritası’ niteliği taşıdığını belirtti. ‘Sözleşme’ uygulaması, bütün ilköğretim okulları ve liselerde bu yıldan itibaren başlatılıyor. Düzenlenecek toplantılarla velilere bilgi verilecek.

  OKUL-EV İŞBİRLİĞİ

  Milli Eğitim’le ilgili yasal düzenlemeler, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Çocuk Hakları Sözleşmesi de göz önünde bulundurularak hazırlanan sözleşmeyle, ’okul ve ev arasında sıkı bağlar kurarak, velilerin eğitim sistemine daha fazla katılımının sağlanmasını’ ve ‘okullarda demokrasi kültürünün oluşmasını’ amaçlıyor. Bu çerçevede, veliler okulun kütüphane, işlik gibi imkanlarından yararlanabilecekler, sınıflarda dersleri izleyebilecekler. Okulun, öğrencinin ve velinin hak ve sorumluluklarını içeren üç bölümden oluşan sözleşmeye imza atacak taraflar hem sorumluluk almış olacak hem de haklarının neler olduğunu bilecekler.

  HAK VE SORUMLULUKLAR

  Sözleşmede öğrenciler; okulun eşyalarına zarar vermeyeceğine, zarar verirse karşılayacağına, kurallara uyacağına, kaba kuvvete başvurmayacağına söz verecek. Öğrenciler okul bahçesindeki bitkilerin bakımından sorumlu olacaklar. Veliler de; çocuklarını zamanında ve kılık-kıyafet kurallarına uygun şekilde okula göndereceklerine, çocuklarının ödevlerini yapmayacaklarına, aile ortamında fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamayacaklarına dair imza atacaklar.

  İMZA ATILACAK

  Okul yönetimleri; okulu temiz tutmakla, öğrenci, veli ve çalışanlar arasında ayrım yapmamakla, okul ve çevresinde şiddet içeren davranışlara izin vermemekle yükümlü olacaklar.

  Sözleşmenin en alt kısmında ‘Sözleşmenin tarafı olarak yukarıda sunulan hak ve sorumluluklarımı okudum. Haklarıma sahip çıkacağıma ve sorumluluklarımı yerine getireceğime söz veririm’ ifadesi ve tarafların imzaları için ayrılmış bölüm bulunuyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı