Gündem Haberleri

  Okulda ağaç isyanı

  Hürriyet Haber
  07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Fındıklı'daki Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğrencileri, okuldaki ağaçların kesilmesini engelledikleri için bitirme projelerine 59 verildiğini söyledi.

  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nde mezuniyet töreni buruk geçti. Öğrencilerin iddiasına göre, büyük bölümü bitirme projelerinde 59 gibi alışmamış derecede düşük bir not aldılar. Mimar Sinan geleneğinde bir öğrencinin ya 90-100 gibi yüksek bir notla mezun olduğunu ya da kırık not verilerek mezun edilmediğini söyleyen öğrenciler ‘‘Okula, atölyelere zarar vermiş öğrencilerin bitirme projelerine ceza olarak 50-60 gibi düşük notlar veriliyor ve mezuniyet notları düşürülüyor’’ dedi. Öğrenciler, Heykel Bölümü'nün yanında yer alan ve Fındıklı Parkı'nın okula ait kısmındaki ağaçların üniversite yönetimince kesilmesini engelledikleri için yönetimin gazabına uğradıklarını söyledi. Heykel Bölümü öğrencileri ile rektörlük arasındaki ağaç tartışması şöyle gelişti:

  16 Haziran: Akşam saatlerinde testereli görevliler, bir ağacın tüm dallarını ‘‘budadı’’. Heykel öğrencileri toplanarak ağacın kesilmesini engelledi. Zabıtaya haber verildi ve zabıta ağaçların kesilmeyeceğini söyledi. Öğrenciler her ihtimale karşı parkta sabahlayarak nöbet tuttu.

  17 Haziran: Kesilen ağaç dalları, cenaze töreni esprisiyle Osman Hamdi Salonu'na yığıldı. Diğer bölümlerden öğrencilerin katılımıyla bir saat süren alkışlı protesto yapıldı. Rektör ve yönetim protestoya tepki vermeyince dalların bazıları rektörün kapısına kondu. Bu eylemi izlemek isteyen gazeteciler okula alınmadı.

  18 Haziran: Bitirme projesi yapan öğrencilerde anahtarları bulunan Heykel Bölümü atölyelerinin kilitleri değiştirildi. Öğrenciler aynı gün ‘‘isteseydiniz verirdik’’ diyerek anahtarları iade etti. Atölyeler saat 17:30'da kapanmaya başladı. Eskiden bir hoca nezaretinde öğrenciler saat 21:00'e kadar atölyelerde çalışabiliyordu. Bu yüzden birçok bitirme projesi aksadı. Bir hafta sonraki değerlendirmelerdeyse tamamlanan projelere düşük notlar verildi.

  Heykel Bölümü öğrencileri, yönetimin parktaki ağaçları eskiden varolan bir köşkü yeniden inşa etmek gerekçesiyle kesileceğini açıkladığını iddia ederek ‘‘Bu köşk de idari bina olarak değerlendirilecek’’ dedi. Böyle bir yer için okulun yeni kiraladığı Tophane binalarının uygun olacağını söyleyen öğrenciler okullarındaki tek ağaçlık alanın 10 yıl önce öğrencilere kapatıldığını ve okulda yeşil alan bulunmadığını belirtti. Bu yüzden parkın okula ait bölümünün yeşil alan olarak okula katılmasını isteyen öğrenciler böylece atölyelere sığmayıp küçük bir bahçeye taşan çalışma alanlarının genişlemesini talep etti. Öğrenciler okulda bulunmayacakları yaz döneminde ağaçların kesilmesinden endişe ettiklerini de dile getirdiler.

  Rektör Tamer Başoğlu ise olaylar sırasında okulda olmadığını söyledi. Genel Sekreterlik de bu konuda bir açıklama yapılmayacağını belirtti. Öğrencilere bakılırsa rektörün yeşil alan konusundaki taleplere verdiği cevap şu: ‘‘Kilyos'ta ormanımız var. Hep beraber orda pikniğe gideriz’’.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı