Gündem Haberleri

  Okula sorti

  Sebati KARAKURT / HALEP
  12.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şiddet Suriye’yi esir aldı, sadece Şam’ın banliyölerinde önceki gece 29 kişi öldü. Halep’te bulunan Hürriyet muhabiri Sebati Karakurt, bir ilköğretim okulunun uçakla bombalanmasına canlı tanıklık etti. Şiddetten kaçan ailelerin barındığı okulda bir kişi göçük altında kaldı, çok sayıda da yaralı var. Öte yandan AFP muhabiri Türkiye'den muhaliflere yapılan silah sevkiyatına tanık oldu.

  SURİYE’de şiddet tüm sınırları aşarak büyümeye devam ediyor. Önceki gece Şam’ın banliyölerinde 29, Humus’ta 20, Deyr ez Zor’da 8, Dera’da 13, Hama’da 5 ve Lazkiye’de 1 kişi hayatını kaybetti. Birkaç gündür yerinde izlediğim Halep’teyse, bugün üçüncü haftasını geride bırakan savaşta ölü sayısını takip etmek artık neredeyse imkânsız. Çünkü şiddetin kimden, ne zaman, nerede geleceğini tahmin bile edemiyorsunuz.

  Dün öğle saatlerine yakın direnişçilerin kontrolündeki Aşağı Höllük semtinde gözlem yaparken birdenbire bir savaş uçağı bulunduğumuz yere yakın uçtu ve patlama sesi duydum. Birkaç sorti yaptı, her yükselişinin ardından yeni patlama sesi geldi.

  Toz duman ortadan kalktığında, gözümün önünde bombalanan binanın Messina İlköğretim Okulu’na ait olduğunu anladım. Üstelik, güvenli olmadığı için Selahattin semtini terkedip bu okula sığınan aileler vardı. 35 yaşında bir erkek, bu saldırı sırasında göçük altında kalıp yaşamını yitirdi; çok sayıda yaralı kısıtlı imkânlarla tedavi altına alındı.

  Bir önceki gün Selahattin bölgesinde daha önce rejim kuvvetlerinin eline geçen noktalara muhalifler tekrar saldırdı. Futbol sahasının olduğu yere kadar muhalifler tekrar duruma hakim oldu. Çok şiddetli çatışmalarda biri albay toplam dört kişi öldü, üç kişi esir alındı. Operasyonun başlarında bir asker, muhaliflere teslim oldu. Ama sonra bu asker muhaliflere tüm  yolları gösterdi, neredeyse çatışmanın kazanılmasında başrol oynadı. Muhalifler bunun üzerine askeri serbest bıraktı.

  TV binasına saldırdılar

  Bu arada isyancılar, başkent Şam’un kuzeyindeki El-Tal banliyösünde bulunan mevcut rejime yakın El-İkbariye adlı televizyon kanalının binasına saldırdı. Yapılan açıklamada, kanalda çalışan dört kişinin saldırganlarca kaçırıldığı ifade edildi. Diğer kentlerde de irili ufaklı çatışmalar devam ediyor.

  Silahlar Türkiye’den aktarılıyor

  ANKARA bugüne dek hiç resmen doğrulamadıysa da, Suriyeli isyancılara Türkiye üzerinden silah sağlandığına ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Sınır bölgesinde bulunan AFP muhabiri Rita Daou, silahların nasıl aktarıldığını gördüğünü yazdı. Daou, gece karanlığı çöktükten sonra gizli hareket etmeye çalışan onlarca araç görünce bir aktiviste “Bunlar nedir” diye sordu. Aktivist, bu araçların, “Türkiye’den Suriye’ye silah taşıdığı” yanıtını verdi. Silahların ağırlıklı olarak Katar, S. Arabistan ve Libya tarafından sağlandığı tahmin ediliyor.

  Tartus’tan silah sevki yapıldı mı

  RUS savaş gemilerinin Suriye’nin Tartus limanına tank ve silah sevkiyatı yaptığı iddia edildi. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yetkilisi Ebu Ubeyde, görgü tanıklarının ifadelerine dayanarak, sabahın erken saatlerinde 3 Rus savaş gemisinden tank ve askeri mühimmat aktardığını öne sürdü. Rus ITAR-TASS ajansının haberine göre, Tartus limanına giriş yapan Rus donanmasına ait “Aleksander Otrakovskiy”, “Georgiy Pobedonosets” ve “Kondopoga” adlı 3 gemide 450 deniz piyadesi, zırhlı personel taşıyıcıları ve BTR araçları bulunuyor. Gemilerin bu gece Çanakkale ve İstanbul boğazlarını geçerek Karadeniz’deki Novorossisk limanına döneceği belirtiliyor. AA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı