Gündem Haberleri

  Okul yıkılsın diye gösteri yaptılar

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Depremde hasar gören ve kapatılan 69 okuldan biri de Bahçelievler İlköğretim MLO idi. Aradan geçen dokuz ay zarfında okulun takviyesi için hiçbir girişimde bulunulmayınca, veliler okul bahçesinde bir toplantı düzenledi. Milli Eğitim Müdürü Balıbey de kağıdı ve kalemiyle oradaydı.

  Bahçelievler İlköğretim MLO ( Müfredat Laboratuvar Okul), 1967 yılında inşa edildi. Arsası hemen önünde bulunan Pereja tarafından bağışlandı. 1978'de kat ilavesi yapıldı. 1994-95 öğretim yılında Müfredat Laboratuvar, Okul kapsamına alındı. 17 Ağustos depreminde ciddi hasar gördü ve kapatıldı.

  Öğrenciler geçici olarak Soğanlı Mustafa Kemal İlköğretim Okulu'na gönderildi. Burada 25 kişilik sınıflarda, 45 kişi eğitim görmeye başladı. Önümüzdeki öğretim yılında ise, yeni inşa edilmiş olan bu okulun kendi öğrencileri kaydolacağından, yarım gün eğitime geçmek zorunda kalacaklar.

  Veli ve öğrencilerin şikayetleri bu kadarla kalmıyor. Bazı öğrenciler Soğanlı'daki okula gidebilmek için hergün 1.5 saatini yolda harcıyor. Okulun etrafındaki tinerciler, öğrencileri olduğu kadar velileri de korkutuyor. Son olarak geçtiğimiz cuma günü okulun tavanından dökülen parça sıvalar, güvenlik endişelerini bir kat daha arttırdı.

  Yeni okullarından hiç memnun olmayan ve depremden bu yana geçen 9 ay zarfında, eski okullarının takviyesi için hiçbir çalışma yapılmayan öğrenciler, geçtiğimiz cumartesi günü okul bahçesinde bir toplantı düzenledi. Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü, DSP'li milletvekilleri Ahmet Güzel, Bahri Sipahi, Bülent Ersingök ve İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey katıldı. Balıbey, toplantı boyunca velilerin şikayetlerini not aldı ve hepsini tek tek cevaplandırmaya çalıştı.

  Balıbey 'yıkılsın' diyor

  Velilerin ilk sorusu Soğanlı'daki okulun güvenli olup olmadığıydı. Sıvalar döküldüğünde çocuklar bahçede olduğundan kimseye birşey olmamıştı. Balıbey son iki yılda yapılan okulların depreme karşı dayanıklı olduğunu ve bu konuda endişe duymamaları gerektiğini belirtti.

  İkinci ve asıl önemli sorun ise eski okula ne zaman dönebilecekleriydi. Bayındırlık Müdürlüğü ve üniversite, raporları ‘takviye yapılsın’’ diyor ancak takviye projesi yüzde 60'ı geçmiş. Takviye çalışmalarına güvenmeyen veliler okulun yıkılıp yeniden yapılmasını istiyor.

  Ömer Balıbey de velilerle aynı görüşte. Balıbey, Bayındırlık ve teknik üniversiteler tarafından hazırlanan takviye edilsin şeklindeki raporları üç kez geri gönderdiğini, çünkü yıkılması gerektiğini belirtti. Karar için son raporun takviye projesinin keşif bedeli bekleniyor. Eğer denildiği gibi takviye ile yeniden inşa edilmesi arasında yüzde 30'luk bir maliyet farkı varsa, okul yıkılıp yeniden yapılacak. Balıbey, okulun yeniden inşa edilmesi için hayırseverlerin yardımlarını beklediklerini de belirtti.

  Bu arada okula depremden önce Dünya Bankası tarafından verilmiş bir kredi var. Veliler 150 milyarlık desteğin akibetinden de endişeli. Balıbey desteğin hala geçerli olduğunu, okula spor salonu, bilgisayar donanımı sağlamak amacıyla mutlaka kullanılacağını söyledi. İstanbul milletvekilleri de okul arsasına özel hastane yapılacağı iddialarını yalanlayarak, ‘‘Bunun için bizi çiğnemeleri gerekir’’ dediler.

  Toplantı sonunda Ömer Balıbey velilere, önümüzdeki öğretim yılında okula geri döneceklerine dair söz verdi. Milli Eğitim Müdürlüğü, her ay okul kapısına, velileri bilgilendirmek amacıyla gelişmelerle ilgili bir rapor asacak. Bir sonraki toplantı ise takviye raporunun açıklanmasıyla birlikte 15 gün sonra yapılacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı