GeriGündem Okul trafiği kabusu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul trafiği kabusu

Yol çalışmaları geceye kaydı, Trafik Müdürlüğü alarma geçti. Belediye’nin 30 bin personeli öğle saatlerinde işe gidecek.

İSTANBUL’da okullar yarın açılıyor ama hem velilileri, hem de İstanbul’u yönetenleri, yoğun yol bakım yenileme çalışmaları yüzünden tıkanabilecek, belki de arapsaçına dönecek yollar kara kara düşündürüyor. Çünkü E-5 karoyolunun rehabilitasyonu kapsamında Beylikdüzü’nden Pendik’e kadar uzanan hat ile kent içindeki birçok yolda yol bakım ve yenileme kavşak yapım çalışmaları devam ediyor.

İLGİNÇ KARAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, çalışmaların geceye kaydırılması talimatını verdi. Ayrıca ilginç bir karar daha alındı. Büyükşehir Belediyesi’nin kilit noktalarında görevli Daire Başkanı, Müdür, Müdür Yardımcısı ve personel yarın saat 07.30’dan itibaren görev başında olacak. Ancak 30 bini aşkın personel ‘trafiği rahatlatmak’ için saat 13.00’te işbaşı yapacak. Bu kararla, bini aşkın servis otobüsü ve binlerce özel araç, trafiğe öğle saatlerinde çıkmış olacak.

1036 OKULA ÖNLEM

Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost ise, ‘Biz çalışmalarımızı zaten saat 23.00’ten itibaren yapıyoruz. Sabah saatlerinde de bitiriyoruz. Dolayısıyla okulların açılmasıyla trafiğe olumsuz bir etkimiz olmaz’ dedi. Alarma geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü de, trafiğin sıkışmasına neden olabilecek ana arterler üzerinde 1036 okul tespit etti. Bu okulların önünde yarından itibaren toplam 565 yaya personel, 565 ekip otosu ve 67 motorsikletli polis trafiğin hızlı akışı için ter dökecek; yasak ve rastgele park yüzünden trafiğin kilitlenmesini engelleyecekler. Zabıta ekipleri de kentin kritik noktalarında trafik akışını rahatlatmak için emniyet birimleriyle koordineli olarak çalışacak.

HAVADAN DENETİM

0-1 ve 0-2 karayolları üzerinde trafik, havadan ve yerden sürekli denetlenecek. Bu yollarda oluşabilecek trafik sıkışıklıkları için özellikle ilk bir hafta yoğun önlem var. Karayollarında daha önceden belirlenen sıkışıklığın meydana geldiği yerlerde ekipler bulundurulacak, helikopterle yapılan denetimler aralıksız sürecek. Kazalara anında müdahale etmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait 45 çekici hazır bekleyecek.

VELİLERE DÜŞEN GÖREVLER

1-Öğrencileri otomobilleriyle okula götürecek olan veliler, açılış saatinden en geç bir saat önce okulda olacak şekilde yola çıkmalı.

2-Okul önlerinde trafiği engelleyecek şekilde rastgele park yapılmamalı.

3-Aynı bölgeden aynı veya yakın okullara gidecek olan veli ve öğrenciler tek araçla yola çıkmalı

4-Vatandaşlar, mümkün olduğu kadar toplu taşıma araçlarını kullanmalı.

ŞİKAYET TELEFONLARI

Trafiğin düzenlenmesinde vatandaşlardanda yardım beklendiğini belirten yetkililer, trafikle ilgili şikayetler için Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün 0-212-214 40 60, 0-212-214 41 65, 0-212-214 45 35, 0-212-214 42 55 numaralı telefonlar ile 155 polis imdat telefonuna ihbarda bulunmalarını istediler.

13.6 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen dersbaşı yapıyor

İLKÖĞRETİM ve ortaöğretim okullarında ilk ders zili yarın çalıyor. İlköğretim okullarındaki yaklaşık 10 milyon 565 bin ve ortaöğretim okullarındaki 3 milyon 40 bin öğrenci ile 575 bin öğretmen, üç ay süren yaz tatilinin ardından 2006 Haziran ayına kadar sürecek eğitim maratonuna başlayacak. 2005-2006 eğitim-öğretim yılının ilk dönemi 9 Ocak 2006’da sona erecek. Yarıyıl tatili Kurban Bayramı ile birleştirildiği için öğrenciler üç hafta tatil yapacaklar. İkinci yarı 30 Ocak Pazartesi günü başlayacak ve 12 Haziran 2006 Pazartesi günü tamamlanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle