Gündem Haberleri

  Okul taşıtlarının çalışma esasları

  Hürriyet Haber
  01.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konuk Yazar: İbrahim Şimşek

  Korkuteli Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amiri

  ÖĞRENCİ servisi yapan taşıt sürücülerinin, uyması gereken bazı kurallar var. Öncelikle, taşıtlarda, rahatlıkla görülebilir ve açıkça anlaşılır bir şekilde, öğrenci taşıdığını belirten bir işaret olması gerekiyor, Ayrıca, öğrencilerin taşıta inip binmelerinde yardımcı olacak bir rehber öğretmen ya da yardımcının bulunması da zorunlu.

  RAHAT BİR YOLCULUK

  Servis sürücüleri, öğrencinin rahat bir yolculuk yapmasını sağlayacak tedbirleri almak ve taahhüt ettiği yere kadar götürüp getirmekle de yükümlüler.

  TEK TİP KIYAFET

  Sürücülerin, mesleğine uygun olarak, öğrencilere güven verecek bir görüntüyü sergilemeleri, gerektiğinde okul idarelerinin belirleyeceği tek tip kıyafeti giymeleri de zorunlu.

  SİGORTA ŞARTI

  21 Mayıs 1992 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘‘Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği’’nin 7. maddesi, minibüs ve otobüslerle öğrenci taşıtmak isteyen gerçek ve tüzel kişilere, sigorta şartı getirdi.

  GÜVENCE ALTINA

  Yönetmeliğe göre, öğrencilerin, sürücülerin ve rehber öğretmenlerin, Karayolları Trafik Kanunu'nun, mali mesuliyet sigortası dışında, ferdi kaza sigortası ile de güvence altına alınmaları gerekiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı