Gündem Haberleri

  Okul müdürü 18 yılla yargılanıyor

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  16.02.2006 - 13:03 | Son Güncelleme:

  İzmir Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Müdürü İ.Y., iki yıl önce okula gıda veren şirketten bin 250 YTL'lik çek almak, öğrenci kayıtlarında velilerden makbuzsuz para toplamak ve bankadan çektiği personele ait maaşı üzerinde tutmaktan, ‘Nitelikli zimmet ve irtikap’ iddiasıyla hakkında açılan davada, 18 yıl hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

  İzmir İl Sağlık Müdürlüğü müfetişleri, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları üzerine Atatürk Sağlık Meslek Lisesi Müdürü 52 yaşındaki İ.Y. hakkında soruşturma yaptı. Soruşturma sonunda hazırlanan roporda, İ.Y.'nin, okula gıda veren Feridun Korkmaz'dan iki ayrı zamanda toplam bin 250 YTL'lik çek aldığı, 2004- 2005 öğretim yılı kayıtlarında, bazı velilerden hiçbir resmi niteliği olmayan makbuzla, okula kayıt yapmak için 8 bin YTL para topladığı, toplanan bu paraları okula harcadığına dair bir belgenin olmadığı, bankadan, porsonele ait 11 bin YTL maaşı çekip iki gün kendisinde tuttuğu, okula alınan bilgisayar ve yazıcıları piyasa değeri üzerinde gösterdiği öne sürüldü. İ.Y. hakkında dava açılması için hazırlanan rapor İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi.

  Bunun üzerine İ.Y., hakkında İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘nitelikli zimmet ve irtikap’ suçlarından 18 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz yargılanmasına başlanan ve ilk duruşmaya gelmeyen İ.Y. ikinci duruşmada yaptığı savunmada, “Ben kimseden çek almadım. Öğrenci kayıtları sırasında velilerden para da toplamadım.

  Zaten okul müdürü olarak bu konuda benim para toplama yetkim yok. Ancak kayıt zamanında okulumuzun bir çok eksiği olduğu için, bazı öğrenci velileri yardım yapma talebinde bulunuyor. Biz de bu yardımları okul aile birliği adına bankaya yatırmalarını söylüyoruz. Açılan hesap okul aile birliği adınadır. Ancak parayı başkan ve üyeler çekebilir” dedi.

  “OKULA BİLGİSAYAR ALMAK İÇİN ÇEKMİŞ”

  Bankadan para çekilmesiyle ilgili suçlamalar için de müdür İ.Y., “Banka yetkilileri personel maaşlarının kendi şubelerine yatırılması nedeniyle, okula promosyon olarak bilgisayar bağışlamak istedi. Daha sonra bilgisayarları kendilerinin satın alamayacağını belirterek, ‘Okul aile birliğine bağış yapalım, bilgisayarları siz alın’ teklifinde bulunuldu. Bu konuda ben aracılık yaptım. Bankanın okul aile birliğine bağışladığı 11 bin YTL'yi ben çektim. İrtikap ve zimmet suçunu işlemedim. Suçsuzum” dedi.

  Duruşma tanıkların dinlenmesi ve eksik belgelerin tamamlanması için ertelendi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı