Gündem Haberleri

  Okul ikincisiydi Gülay

  Şebnem Arat
  06.10.2011 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Ailesi yaşını büyüttü cezasını eğitim hayatı başarılarla dolu Gülay çekiyor.

  Muş'tan göç etmiş, altı çocuklu inşaat işçisi bir ailenin kızı Gülay Alkuş. Henüz 16 yaşında ama zamanında ailevi sorunlar yüzünden mahkeme kararı ile yaşı 18'e yükseltilmiş.

  Bursa'da Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu son sınıfında okuyor. İleride doktor olmayı hedefleyen Gülay, çok da başarılı bir öğrenci. Eğitim hayatı boyunca aldığı karnelerde bütün notları hep 5. Not ortalaması ise 100 üzerinden 96.9. Geçen yıl okul ikincisi oldu. Her hangi bir fen lisesini kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ama Gülay, kağıt üstünde 16 yaşını geçtiği için yönetmelik gereği eğitim sisteminin dışında bırakılıyor. İlköğretim Okulları Yönetmeliği’nin 31. maddesine göre, öğrenim çağı 14 yaşla sınırlı. Veli isteği ile bu süre ancak iki yaş daha uzatılabiliyor. Sonrasında öğrencinin okul ile ilişiği kesiliyor. Gülay'ın öğretmenleri, son derece başarılı bu öğrencilerinin okul dışı kalmasını istemiyor. Gülay'ın geleceği ile oynandığını düşünüyorlar. Hepsi 31. maddeye bazı istisna durumlarda öğrenci lehine farklı muamele uygulanması gerektiğini savunuyor.

  Okuyan bir kızın kimse karşısında yer almaz

  Okuldan atılan Gülay, olayların ciddiyetinin farkında değil. Okula geri döneceğine inanıyor. Gülay başına gelenler için şunları söylüyor: "Okula gelmemem söylendi. Ama ciddiye almıyorum. Çünkü kız çocuklarının okula gönderilmesi için birçok kampanya yapılıyor. Okuyan, derslerinde başarılı bir kız öğrencinin kimse karşısında yer almaz diye düşünüyorum. Bir sürü başarı belgem var. Hayatımda hiç kırık not almadım. Geçen yıl Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) 474 puan aldım. Bu yıl da hedefim yüksek puan almak. Bu nedenle bu yıl gireceğim SBS'ye odaklanıyorum. Evde de olsa var gücümle çalışıyorum. Ayrıca okul başarımdan dolayı devletten burs alıyorum. Bir yandan da okuyan küçük kardeşlerimin derslerine yardımcı oluyorum."

  Erkek olsaydı okusun diye uğraşmazdım

  İnşaat işçiliği yaparak altı çocuğunu okutan baba Cemalettin Alkuş, Gülay'ın okumasını istiyor, onu tertemiz bir geleceğin beklediğine inanıyor. Gülay'dan büyük olan iki ablasının hiç okul yüzü görmediğini belirten baba Alkuş, "Muş'u terör yüzünden terk etmek zorunda kaldık. Gülay'ın ablaları hiç okul yüzü görmedi. Onlara evde kendim okumayı öğrettim. Gülay'da onlar gibi olsun istemiyorum" diyor. Alkuş, şöyle devam ediyor: "Ablasının evlenebilmesi için yaşını büyüttük. Onun yaşını büyütünce Gülay'ında büyütmek zorunda kaldık. Ama şimdi kanun gereği yaşından dolayı okula alınmıyor. Çok başarılı ve çalışkan bir öğrenci. Her zaman kız çocuklarının okumasından yanayım. Erkek olsaydı belki bu kadar üstünde durmazdım." Gülay'ın durumun ciddiyetinden habersiz derslerine çalışmaya devam ettiğini söyleyen baba Alkuş, kızına her şeyi düzelteceğine dair söz verdiğini söylüyor. Alkuş, "Haydi Kızlar Okula, Baba Beni Okula Gönder Kampanyaları yapılıyor. Ama derslerinde başarılı kızım için bir şey yapılmıyor. Eminim ki Gülay'ın konumunda olan başka çocuklar da vardır. Bu çocuklara yardım eli uzatmak gerek" diye konuşuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı