GeriGündem Oktay Vural: Biz OHAL’siz bir Türkiye bıraktık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oktay Vural: Biz OHAL’siz bir Türkiye bıraktık

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, OHAL’i Van’da 2000 yılında kaldırdıklarını belirterek “Biz kaldıran partiyiz. Utanması gerekenler bu ülkenin sokaklarını topraklarını kepenklerini silaha teslim edenlerdir. Biz kaldırdık. Hepsini kaldırdık. Huzurlu bir Türkiye teslim ettik. Bunların dönemlerinde alınmış hiçbir karar yoktur. Bir de Başbakan kalkmış diyor ki OHAL’i biz kaldırdık. Ben diyeyim, bu lafın neresini düzelteyim” dedi.

Bugün Van’a gelen MHP Grup başkan Vekili Oktay Vural, partisinde basın toplantısı düzenledi. Son dönemlerde artan terör olayları ile ilgili konuşan Vural, kendilerinin OHAL’siz bir Türkiye teslim ettiklerini ve OHAL’siz bir Türkiye arzu ettiklerini söyledi. Vural, “Ben ancak alınabilecek hukuki tedbirleri öngörebilirim. Dolayısıyla böyle bakıldığı zaman biz, OHAL’siz bir Türkiye teslim ettik. OHAL’siz bir Türkiye olmasını arzu ediyoruz. Sokaklarına çıkartılmayan, kepenk kapattırılan ve vatandaşlarımızın devletin varlığını hissettirilmediği bir ortamı kabul etmiyoruz. Bu tek çare değil çeşitli tedbirler alınması gerekiyor. Biz buradaki insanların terörün baskının şiddetin maruz bıraktığı OHAL’den acilen kurtarmasını istiyoruz. Başka bir şey istemiyoruz. O halde devlet elindeki meşru imkanları kullanarak bu işi halletsin” dedi.


Kimsenin Türkiye’de yaşanan terör sorunuyla Kürtlerin aynı kefeye koymaması gerektiğini belirten Vural, “Hiç kimse Türkiye’de yaşanan terör sorunuyla bu yörede yaşayan Kürt kardeşlerimizi aynı kefeye koymasın. Ve bugün hükümet maalesef, yaptığı uygulamayla bu açılım dedi, ne olduğu belli değil, ondan sonra sorun terör dediler, sorun Kürt sorunu dediler, terör örgütü ile ilişkiye girdiler. Böylelikle sorunun kaynağının ve sorun çıkartanların Kürt kökenli kardeşlerimiz olduğuna ilişkin bir kanaat uyandırıldı ki bu son derece yanlıştır” diye konuştu: MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Biz 28.06.2000 tarihinden Van’dan OHAL’i kaldırdık. Biz kaldıran partiyiz. Utanması gerekenler bu ülkenin sokaklarını topraklarını kepenklerini silaha teslim edenlerdir. Biz kaldırdık. Hepsini kaldırdık. Huzurlu bir Türkiye teslim ettik. Bunların dönemlerinde alınmış hiçbir karar yoktur. Bir de Başbakan kalkmış diyor ki OHAL’i biz kaldırdık. Ben diyeyim bu lafın neresini düzelteyim. Bu yöre artık terörle yaşamak istemiyor. Ama bugün bir taraftan taşeron diyeceksin bir taraftan da büyük Ortadoğu projesine eş başkanlık yapacaksın. 15 Ağustos’ta Sümela Manastırı’nda Rumlar gelip ayin yapacak. Ondan sonra buraya da Ermeniler gelecek. Bu ülkenin değerleri, kimlikleri bizi birbirimize kırdırtacaklar ayrıştıracaklar. Gelecekler Wilson’un prensiplerine göre Türkiye’yi yeniden dizayn etmek isteyenler ABD Vilson ödülünü Dışişleri Bakanı alacak. Dur deme vakti geldi. Anadolu'nun her yerinde MHP olacak. Çukurca’da da, Şemdinli’de de, Hakkari ve Diyarbakır’da da varız.”MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Van’da gezi ve incelemelerini yarın da sürdürecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle