Gündem Haberleri

  Öksüz'ü bırakan hâkime ev hapsi

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  19.05.2017 - 20:47 | Son Güncelleme:

  FETÖ’nün ‘Hava Kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz’ü serbest bırakan ve 6 Mayıs’ta gözaltına alınan eski Sincan hâkimi Çetin Sönmez ‘ev hapsi’ kararıyla serbest bırakıldı. İtirafçı olan Sönmez ifadesinde, Öksüz’ü bırakmasına ilişkin “Talimat almadım” dedi.

  DARBE girişiminin ardından 16 Temmuz’da sabah saatlerinde darbenin yönetildiği merkezlerden biri olan Akıncı Hava Üssü’nün yakınında gözaltına alınan ve “Tarla bakıyordum” savunmasını yapan Adil Öksüz, hâkim Çetin Sönmez tarafından serbest bırakıldı. Öksüz’ün darbe girişiminin kilit isimlerinden biri ve FETÖ’nün ‘hava kuvvetleri imamı’ olduğunun ortaya çıkmasıyla büyük bir tartışma başladı. Sönmez, HSYK’ca 16 Ağustos 2016’da açığa alındı. HSYK, mayıs ayının başında aralarında Sönmez’in de bulunduğu 107 hâkim ve savcıyı FETÖ bağlantısı bulunduğu iddiasıyla meslekten
  ihraç etti.

  SAVCILIKTAN İTİRAZ

  HSYK’nın ihraç kararı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Kuşçuoğlu’nun koordinasyonunda sürdürülen soruşturmada Sönmez hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.
  Çetin Sönmez, 6 Mayıs’ta Muğla’nın Ortaca ilçesinde yakalandı. Sönmez’e ilişkin gözaltı süresi önceki gün sona erdi. Savcılık sorgusunun ardından Sönmez tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edildi. Yapılan sorgunun ardından Sönmez, adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Hakkında ev hapsi kararı verilen Sönmez’in yurtdışına çıkışı da yasaklandı. Savcılık karara itiraz etti. İtirazın önümüzdeki hafta karara bağlanması bekleniyor.

  FOTOĞRAFTAN TEŞHİS

  Savcılık kaynaklarından alınan bilgilere göre, Sönmez Emniyet’teki sorgusunda ‘etkin pişmanlık’ hükümlerinden yararlanarak kapsamlı bir ifade verdi. Sönmez ifadesinde, öğrencilik yıllarında FETÖ’nün ışık evlerinde kaldığını açıkladı. Bu evlerde irtibatı bulunduğu sorumlu kişilerin isimlerini veren Sönmez, kendisine gösterilen ve örgüt yöneticisi olduğu iddia edilen bazı kişileri fotoğraflardan teşhis etti. Sönmez, savcılık ve hâkimlik sorgusunda daha sınırlı bir ifade verdi. Adliyedeki ifadesinde de öğrencilik yıllarında FETÖ ile bağlantılı evlere gidip geldiği yönündeki savunmasını yineleyen Sönmez’in Adil Öksüz’ü serbest bırakma kararı ile ilgili olarak ise “Kişiye özel bir karar vermedim. Normal davrandım. Herhangi bir yerden talimat almam söz konusu değil” dediği öğrenildi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı