Gündem Haberleri

  OKS tercih işlemleri bugün sona eriyor

  A.A.
  28.07.2007 - 11:02 | Son Güncelleme:

  Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) tercih işlemleri, bugün saat 17.00'de sona eriyor. Ancak, diploma notları ile ilgili itirazda bulunan adayların tercih yapma süresi ise yarın saat 17.00'de sona erecek.

  OKS sonuçlarına göre, 2007-2008 öğretim yılı için resmi ve özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu teknik liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri, Anadolu sağlık meslek lisesi, sağlık meslek liseleri, adalet meslek liseleri, Anadolu tapu ve kadastro meslek lisesi, Anadolu tarım meslek liseleri ile tarım meslek liselerine öğrenci yerleştirilecek.
  OKS-Türkçe Matematik (OKS-TM) ve OKS-Matematik Fen (MF) puan türlerinin herhangi birinden 160 ve üzeri puan alan adaylar tercihte bulunabilecekler.
  Fen liselerine ve Anadolu sağlık meslek lisesi ile sağlık meslek Liselerine OKS-MF puanıyla diğer okullara ise OKS-TM puanıyla yerleştirme yapılacak. Yerleştirme, adayların puanları ile tercihleri dikkate alınarak kontenjanlara göre gerçekleştirilecek.

  BAŞVURULAR

  Tercih işlemleri, Milli Eğitim Bakanlığının “http://oks2007.meb.gov.tr” veya “http://www.meb.gov.tr” adresli internet sitesinden yapılabilecek.
  Tercihler, veliler tarafından bireysel olarak ya da ilgili okul müdürlükleri aracılığıyla bugün saat 17.00'ye kadar gerçekleştirilebilecek. Diploma notları ile ilgili itirazda bulunan adayların ise tercih yapma süresi yarın saat 17.00'de sona erecek.
  Adaylar tercih işlemlerini mezun oldukları veya sınav başvurularını yaptıkları ilköğretim okulu müdürlüklerinde yürütebilecekler. 160'ın altında puan alan adaylar tercihte bulunamayacaklar.

  20 OKUL TERCİH EDİLEBİLECEK

  Adaylar, okulların özel başvuru ve tercih şartlarına dikkat ederek en fazla 20 okul tercih edebilecekler. Bu tercihler, istek sırasına ve okul türlerine göre karışık veya sırayla yapılabilecek. Bu sene ikinci bir tercih işlemi yapılmayacak.
  Tercihlerin iptal edilmemesi için adayların okulların e-kılavuzda yayınlanan kayıt-kabul şartlarını dikkatle okumaları gerekiyor.
  Tercih sonuçları 3 Ağustos Cuma günü açıklanacak. Kesin kayıtlardan sonra boş kalan okul kontenjanları, 19 Ağustos 2007 tarihinde açıklanacak ve ikinci yerleştirme için başvurular, 20-24 Ağustos 2007 tarihleri arasında alınacak. İkinci yerleştirme sonuçları da 28 Ağustos 2007 tarihinde açıklanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı