Gündem Haberleri

  OKS başvuruları yarın bitiyor

  A.A
  27.02.2006 - 10:06 | Son Güncelleme:

  Fen, Anadolu ve Sosyal Bilimler liseleri, özel okullar, polis kolejinde okumak isteyen öğrenciler ile devlet parasız yatılı okuyacak ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin katılacağı Ortaöğretim Kurumları Sınavı (OKS) için başvuru süresi yarın sona eriyor.

  2006-2007 öğretim yılında resmi ve özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, Anadolu meslek liseleri, Anadolu teknik liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri ve sağlık meslek liselerinde okumak isteyen öğrenciler OKS'ye katılacak.

  Polis kolejinde öğrenim görecek öğrenciler ile Türkiye Özel Okullar Birliği'ne bağlı merkezi sistem sınavıyla öğrenci alan özel okulların öğrencileri ve parasız yatılı okumak isteyen 8. sınıf öğrencileri de bu sınava başvuracak.

  BAŞVURULAR

  Başvuru ve yerleştirme ile ilgili işlemlere ait açıklama ve kurallar, 2006 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı e-Başvuru kılavuzlarında yer alıyor. Adaylar bu kılavuza Milli Eğitim Bakanlığı'nın “www.meb.gov.tr” internet adresinden ulaşabilecek.

  Başvurular, internet ortamında okul müdürlüklerince yapılacak.

  Başvuru işlemlerinde öğrenci ile ilgili bilgilerin doğruluğundan, bilgileri elektronik ortamda giren okul müdürlüğü yetkilileri ile adayın velisi sorumlu olacak. Bilgi girişleri tamamlanan öğrencinin veri giriş ekranındaki onaylama işlemi yapılmadan önce onaysız e-başvuru formu alınarak, varsa gerekli düzeltmeler adayın velisi tarafından yapılacak ve bu şekilde onaylanmasında sakınca olmadığına dair veliden imza alındıktan sonra elektronik ortamda onaylanarak resmi kayıt haline getirilecek.

  Onaylama işlemi bittikten sonra kesinlikle tekrar bilgi düzeltme hakkı olmayacak. Elektronik ortamda onaylanan bilgilerin çıktısı alınarak, okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak ve okul müdürünce onaylanacak. Başvuru belgesinin aslı okulda saklanacak ve bir örneği adayın velisine imza karşılığı verilecek.

  ÖZEL OKULLARA BAŞVURULAR

  Özel okullar için başvurularda farklı bir yöntem izlenecek. Türkiye Özel Okullar Birliği'ne bağlı okullarda öğrenim görmek için bu sınava başvuran adayların işlemleri, bu kurum tarafından yayınlanan kılavuzda yer alıyor.

  Kılavuzlar, birliğe bağlı özel okullardan, il milli eğitim müdürlüklerinden, ilköğretim okullarından ve dershanelerden 3 YTL karşılığında alınabilecek. Sınav için ayrıca 13 YTL ödenecek.

  Adaylar, başvuru formlarını okudukları ilköğretim okulu müdürlüğüne onaylattıktan sonra bulunduğu ildeki Sınav Yürütme Kurulu'na bağlı özel okula teslim edebilecek veya postayla gönderebilecek. Adaylar, okul tercihlerini başvuru sırasında yapacak.

  SINAV ÜCRETİ UYARISI

  Adaylar, sınavlardan birine, ikisine veya üçüne birden başvurmak isterlerse farklı ücret ödeyecek.

  Sadece OKS'ye başvuran adaylar 13 YTL, OKS ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'na başvuran adaylar 15 YTL, OKS ve Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na başvuran adaylar 18 YTL; OKS, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk ile Polis Koleji Aday Tespit Sınavı'na başvuran adaylar 20 YTL, sadece Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına başvuran adaylar 10 YTL ödeyecek.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı