GeriGündem Ogün Samast Çocuk Mahkemesi'nde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ogün Samast Çocuk Mahkemesi'nde

Ogün Samast Çocuk Mahkemesi'nde
refid:17143445 ilişkili resim dosyası

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldürülmesine ilişkin davanın sanığı Ogün Samast Gülhane’de bulunan Çocuk Mahkemeleri’ne getirildi.Duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye binası ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü.

Dink Ailesi’nin avukatı Fethiye Çetin, Dink ailesinin duruşmaya katılmayacağını belirterek, "Bugün burada tek sanıklı bir duruşma olacaktır. Sorgu yapılacak tanıklar dinlenecek ve bizim yine birleştirme talebimiz olacak" dedi. Duruşma gazetecilere kapalı olarak yapılıyor.Hrant Dink’le ilgili davada dosyası ayrılan tutuklu sanık Ogün Samast, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşması için adliyeye getirildi. Ogün Samast, Kandıra F Tipi Cezaevi’nden geniş güvenlik önlemleri altında saat 10.40’ta çocuk mahkemelerinin önüne getirildi. Samast, jandarma ve polisin güvenlik çemberi almasının ardından yaklaşık 20 dakika sonra cezaevi aracından indirilerek adliyeye alındı. Dink Ailesi’nin avukatı Fethiye Çetin, duruşma öncesi adliye yakınında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"DURUŞMAYI DİNK AİLESİ İZLEMEYECEKLERDİR"

Avukat Çetin, "Bilindiği gibi ceza yargılamalarında amaç maddi hakikatin ortaya çıkarmaktır. Şekli hakikatle asla yetinilmez o nedenle de ceza yargılaması çeşitli olanaklarla ve araçlarla donatılmıştır. Ancak Hrant Dink cinayetinde yargılama süreçleri bugüne kadar bu beklentileri karşılamaktan çok uzak bir seyir izlemiştir. Bu görünüm hem adalet taleplerini karşılamadığı gibi, hem de bu konuda vicdanları sızlatan ve acıları çoğaltan bir seyir izlemiştir. Bu nedenle bu duruşmayı müvekkilimiz Dink ailesi ve katılanlar izlemeyeceklerdir ve gelmeyeceklerdir" diye konuştu. Çetin ayrıca "Bugün burada tek sanıklı bir duruşma olacaktır. Sorgu yapılacak tanıklar dinlenecek ve bizim yine birleştirme talebimiz olacak" dedi.

SAMAST BASIN MENSUPLARININ SALONA ALINMAMASINI TALEP ETTİ

Samast, Çocuk Mahkemeleri’nde görülen duruşmaya ilk kez katıldı. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada taraf avukatları da yer aldı. Mahkemeye dilekçe sunan sanık Ogün Samast, duruşmadaki izleyicilerin sayısının kısıtlanmasını ya da oturumun izleyicilere kapalı olmasını talep etti. Ayrıca Samast dilekçesinde, çapraz sorgusu yapılırken ve ifadesi alınırken basın mensuplarının salona alınmamasını istedi. Müdahil avukatları bu talebe karşı çıktı. Mahkeme heyeti duruşmanın basın mensuplarına açık yapılmasına karar verdi.

"İFADEMİ TEKRAR EDİYORUM"

Duruşmada mahkeme heyeti başkanı Celal Ünal tarafından iddianamenin kısa özeti okundu. İddianamenin okunmasının ardından savunması sorulan Sanık Ogün Samast, "Ben 4 yıl önce savunmamı yapmıştım. Aynısını tekrar ediyorum, çapraz sorgumda yapılmıştı" dedi. Mahkeme heyeti Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, kızları Delal ve Sera, oğlu Arat ve kardeşleri Hosrof ve Yervant Dink’in katılma taleplerini kabul etti. Duruşmaya bir saat ara verildi. Aranın ardından 5 tanığın mahkemede ifade vermesi bekleniyor. Duruşmanın öğleden sonraki kısmında görüntülü ve sesli kayıt yapılacak.

"GÖREVSİZLİK KARARI" İLE İSTANBUL ÇOCUK AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NE GÖNDERİLMİŞTİ

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde Erhan Tuncel ve Yasin Hayal’in de aralarında bulunduğu 20 sanığın yargılandığı davanın 25 Ekim 2010’daki duruşmasında, tutuklu sanık Ogün Samast’ın suç tarihinde 17 yaşında olduğu gerekçesiyle 6008 sayılı Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca dosyası ayrılarak "görevsizlik kararı" ile İstanbul Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

İDDİANAME

Hrant Dink’in 19 Ocak 2007’de gazete binasının önünde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesiyle ilgili iddianamede, saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Samast’ın "Hrant Dink’i öldürme" suçlamasıyla, yaşının 18’den küçük olduğu da dikkate alınarak 18 yıl ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. İddianamede, sanığın "terör örgütüne üye olma" ve "ruhsatsız silah taşıma" suçlamalarıyla da 8,5 yıl ile 18 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle