Gündem Haberleri

  Oğul Odası, İtalya'nın Oscar adayı

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 12:07 | Son Güncelleme:

  İtalya'yı bu yılki Oscar yarışında Nanni Moretti'nin Oğul Odası (The Son's Room) adlı filmi temsil edecek. İtalyan sinemasının Oscar aday adayları arasında Ferzan Özpetek'in Cahil Periler'i de bulunuyordu. Diğer ülkelerin de adaylarını belirlemelerinden sonra Oscar’ın En İyi Yabancı Film adayları 12 Şubat 2002 tarihinde tamamen belirlenmiş olacak.

  En İyi Yabancı Film Oscarı’na, yönetmen Nanni Moretti’nin “Oğulun Odası” (La Stanza del Figlio) filmi aday gösterildi.  İtalyan sinema dünyasından 374 yönetmen ve eleştirmenin 5-9 Kasım arasında oy kullanma hakkının olduğu Oscar adayı seçiminde, 215 kişinin oy kullandığı ve Moretti’nin filminin en çok oy toplayan film olduğu açıklandı. İtalyan vatandaşlığı da olan Türk yönetmen Ferzan Özpetek de, son filmi “Cahil Periler” ile aday adayı listede bulunuyordu. 

  Bu yıl Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ödülünü kazanan Moretti, İtalya’da ve yurtdışında birçok ödül almıştı. İtalyan yönetmen, yaptığı açıklamada, “Bunu tahmin ediyorduk. 10 gün önce Londra’da Amerikalı gazetecilerle karşılaştım. 11 Eylül’de yaşananlardan sonra ‘Oğulun Odası’ jüri açısından bir filmden daha fazla anlam taşıyabilir. Amerikalılar görkemli filmleri görmeye alışık. Filmim, ‘acı’ temasını işleyen, seyirciyle paylaşılan bir konu” dedi. Filminin yakında ABD’de de gösterime gireceğini ifade eden Moretti, Miramax ile promosyonlara başlayacaklarını söyledi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı