Gündem Haberleri

  OGS seferberliği

  Hürriyet Haber
  27.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Otomatik Geçiş Sistemi'nin yaygınlaştırılması için Ziraat Bankası bürokrasiyi en aza indirdi. Karayolları ise sürücülere, OGS'yi kullanmalarının trafiği büyük ölçüde rahatlatacağını anlatmaya çalışıyor.

  Otomatik Geçiş Sistemi'nin (OGS) yaygınlaşması için Ziraat Bankası ve Karayolları bir dizi önlem aldı. Sistemle ilgili sorunlar ve işleyişi hızlandırmak için daha başka ne gibi önlemlerin alınabileceği ise bugün Karayolları, Ziraat Bankası ve Aselsan yetkililerinin katılacağı bir koordinasyon toplantısında yeniden görüşülecek.

  Eski uygulamada, Ziraat Bankası'ndan elektronik etiket almak isteyenlerden, nüfus cüzdanı ve ruhsat fotokoposi isteniyordu. Ayrıca sürücülerin kimlik ve araç bilgilerini iki ayrı sözleşme formuna yazmaları gerekiyordu. Artık tek sözleşme doldurulacak. Bu sözleşme bankada kalacak, fotokopisi kullanıcılara verilecek. Nüfus cüzdanı ve ruhsat fotokopileri ise istenmeyecek. Sözleşmedeki bilgilerin doğruluğu, sözleşmeyi teslim alan banka memuru tarafından, o anda kimlik ve ruhsata bakılarak kontrol edilecek.

  Bozuk etiketler ne olacak?

  Eskiden şirket araçları için yönetim kurulu kararı isteniyordu. Artık bunun yerine bir imza sirküleri ve bunu kullanma yetki belgesinin sürücüye verilmesi yeterli olacak.

  Leasingle alınan araçlarda, ruhsat leasing şirketinin üstüne yapıldığı için etiket verilemiyordu. Artık leasing sözleşmesinin fotokopisini getiren sürücülere elektronik etiket verilecek.

  Başlangıçta bozuk çıkan etiketler, hatanın imalattan mı yoksa kullanımdan mı kaynaklandığının anlaşılması için Asalsan'a geri gönderiliyordu. Artık bozuk etiketler anında şubede değiştiriliyor. Sürücü, ‘‘etiketin arızası kullanım hatasından (suyla temas ettirme, düşürme v.s) kaynaklanıyorsa yeni depozit bedelini ödeyeceğim’’ yazan bir taahhütname imzaladıktan sonra yeni etiketini alabiliyor.

  Eski uygulmada birden fazla etiket alınırken her araç için ayrı sözleşme imzalanıyordu. Şimdi bu alımlarda tek sözleşme hazırlanıyor. Ayrıca, büyük kuruluşların 500-1000 gibi büyük sayılardaki etiket talepleri, sürücülerin rahatlıkla etiket bulabilmeleri için yüzlük, iki yüzlük paketler halinde karşılanıyor. Eski uygulamada, sürücülerin 810 bin liralık damga pulu getirmesi gerekiyordu. Şimdi pul tutarı sürücüden tahsil ediliyor. Ayrıca şube müdürleri bir genelgeyle OGS'yle ilgili banko sayısının arttırılması ve bekleme süresinin en aza indirilmesi konusunda uyarıldı.

  Banka yetkilileri dün itibariyle şimdiye dek 10 bin civarında etiketin satıldığını söylediler.

  9 bin araç geçmeli ki...

  Karayolları 17. Bölge Müdürü Asım Öztürk sistemin faydalı olabilmesi için köprüyü her gün kullanan araç sahiplerinin mutlaka elektronik etiket alması gerektiğini söyledi. Öztürk, ‘‘Boğaz Köprüsü'nde bir saatte ortalama OGS gişesinden geçen araç sayısı 1800, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde ise 1700. Normal gişelerde bu sayı 5500-6000 arası. Yani OGS gişeleri diğer gişelere göre yüzde 25-30 verimle çalışıyor. Bu bizim beklentimizimin gerisinde. Normal gişeden 6000 geçerken, OGS'den 10-12 bin araç geçmesi lazım. Yüzde 50 fazla verimle çalışsa bile, yani 9000 araç geçse bile trafik çok rahatlar’’ diyor. Öztürk bir gişenin maksimum kapasiteye ulaşmadan diğer gişelerin hizmete girmesinin de mümkün olmadığını söylüyor.

  Belli başlı şikayet konularına gelince, ilki elektronik etiketi olmayan araçların, OGS gişelerinin önünü tıkaması. Bir diğeri ise Mahmutbey-Edirne otoyolunda tüm çıkışlarda OGS gişesinin olmaması. Öztürk ikinci şikayetle ilgili şunları söylüyor: ‘‘Tüm çıkışlara OGS koymamız şu aşamada mümkün değil. Diyelim ki vatandaş Mahmutey-Edirne arasında sürekli Çorlu'ya gidiyorsa, manuel gişelerden geçeceğini bilmeli. Unutursa veya Çorlu çıkışında OGS gişesi olmadığını bilmiyorsa, sözleşmedeki hesap ve etiket numarasını bir kağıtta yazılı bulunduracak. Gişe memuruna nerdeki OGS gişesinden otoyola girdiğini söyleyecek. Etiket ve hesap numarasını da memura verecek. Gişe memuru gerekli ücreti sürücüden tahsil edecek. OGS'den çıkmadığı için de hesabından para düşülmeyecek.’’

  Asım Öztürk, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gişelerinden hemen önceki Etiler katılımından gelen araçların OGS'den yararlanamaması konusunda ise şunu söylüyor: ‘‘OGS hızlı trafiğin olduğu yerlerde kullanılıyor. Bu yüzden sol şeritler buna ayrıldı ve şimdilik sadece küçük araçlar faydalanabiliyor.’’

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı