Gündem Haberleri

  Öğretmenlerin yüzde 86'sı geçinemiyor

  Hürriyet Haber
  23.11.2001 - 14:19 | Son Güncelleme:

  Türk Eğitim-Sen'in yaptığı ankete göre öğretmenlerin yüzde 95.5`inin milli eğitimden memnun değil. Yüzde 29`u sistemi gereğinden fazla bürokratik ve hantal buluyor. Öğretmenlerin yüzde 23`ü ise geçinebilmek için ek iş yapıyor.

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir  basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda, öğretmenlerin sorunları ve çözüm önerilerini dile getiren Özcan, Türk Eğitim-Sen tarafından 36 ilde 1604 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen anketin sonuçlarını açıkladı.

  Ankete göre, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamadığı, öğretmenlerin yetersizliği, eğitim için gerekli ekonomik imkanların mevcut olmamasından şikayet eden öğretmenler, aldıkları 400-500 milyon maaşla geçinemediklerini belirtiyorlar. Bu ücretlerle geçinemeyen öğretmenlerin oranı ise yüzde 86. Ankete göre öğretmenlerin yüzde 23`ü ek iş yapıyor.
             
  GELİŞMELERİ TAKİP EDEMİYORLAR
     
  Ankette, öğretmenlerin yüzde 74.9`unun branşlarıyla ilgili bilimsel ve teknolojik gelişmeleri ekonomik sebepler yüzünden takip edemedikleri ortaya çıktı.

  "Hergün bir gazete alabiliyor musunuz?" sorusuna öğretmenlerin yüzde 75`i 'hayır' cevabını verdi. Ekonomik sebeplerden dolayı gazete okuyamayan oranı yüzde 56 iken, öğretmenlerin yüzde 11`i de istediği gibi bir gazete bulamıyor.  Öğretmenlerin yüzde 39`u ayda bir, yüzde 35`i bir aydan fazla bir sürede, yüzde 6.9`u haftada bir kitap okuyor. 

  Yabancı dil bilmeyen öğretmenler de oranı yüzde 73, bilgisayar kullanmayı bilmeyen öğretmenlerin oranı yüzde 41. Öğretmenlerin yüzde 39`u milli eğitim hizmet içi kurslarında bilgisayar kullanmayı öğrenirken, sadece yüzde 22`sinin evinde kişisel bilgisayarı bulunuyor. Öğretmenlerin yüzde 77`sinin ise bilgisayarı yok ve yüzde 85`i internetten faydalanmıyor.  Kişisel bilgisayarı olmayan öğretmenlerin de yüzde 22`si internet kafede, yüzde 12`si okulda, yüzde 65`i de evde bilgisayar kullanıyor.
     
  TATİL YAPAMIYORLAR
     
  Büyük çoğunluğu sosyal aktivitelere de katılmadıkları belirlenen öğretmenlerin sadece 28`i sinema ve tiyatroya gidiyor, yüzde 25`i oyun salonlarında yapılan aktivitelere, yüzde 36`sı da spor aktivitelerine katılıyor.

  "Tatil yöresine gittim" diyen öğretmenlerin oranı yüzde 12. "Herhangi bir yere gitmedim" diyenlerin oranı ise yüzde 43, tatilini memleketinde geçirenlerin oranı yüzde 25, köyünde geçirenlerin oranı yüzde 13.

  Ankette yöneltilen "Çocuğunuzun Öğretmen Olmasını İstermisiniz?" şeklindeki soruya ise öğretmenlerin yüzde 68`inin yanıtı 'hayır'.

  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Özcan, bugüne kadar eğitim sektöründe çalışanlarının sıkıntılarını ortadan kaldıracak herhangi bir çalışma yapılmadığını belirterek, "Öğretmenlerin kendilerine ait bir günü var ama onu kutlayacak mecali ve takati yok. İlk kutlandığı tarihten bu yana her yıl öğretmenlere ait bir problem çözülseydi bugünöğretmenlerin herhangi bir sıkıntısı kalmayacaktı" dedi.

  Özcan, OECD ülkelerinde bir öğretmenin yıllık maaşının 28 bin 519 dolar olduğunu, Türkiye`de ise bir öğretmenin yıllık ücretinin 4 bin doların altında kaldığını bildirdi.  Hükümetler döneminde değiştirilen eğitim sisteminin ihtiyaçlara cevap vermekten uzak olduğunu kaydeden Şuayip Özcan, ilköğretim okullarında disiplin yönetmeliğinin hala çıkarılamadığını söyledi.  Cumhuriyet döneminde 12 bin 266 öğretmen bulunduğunu bugün bu sayının 543 bin 277`ye yükseldiğini belirten Özcan, öğretmen başına 33 öğrenci düştüğünü anlattı.
     

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı