Gündem Haberleri

  Öğretmenlerin %85'i geçinemiyor

  Hürriyet Haber
  09.12.2001 - 12:24 | Son Güncelleme:

  Türk Eğitim-SEN'in 36 ilde bin 604 öğretmenle yaptığı ankete göre, öğretmenlerin yüzde 85`i aylık gelirleriyle geçinemiyor, yüzde 22`si ek iş yapıyor.

  Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası, Türkiye`nin her bölgesinden 36 ilde Milli Eğitim Bakanlığı`na bağlı okullarda görev yapan 1.260`ı erkek ve 344`ü kadın olmak üzere toplam 1.604 öğretmenle, geçen ay anket çalışması yaptı.

  YÜZDE 22'Sİ EK İŞ YAPIYOR

  Anket sonuçlarında, öğretmenlerin yüzde 85`inin aldığı aylıkla geçinemediği, yüzde 22`sinin ise ek iş yaptığı ortaya çıktı. Öğretmenlerin yüzde 28.6`sı Milli Eğitim Sistemi`nin gereğinden fazla bürokratik ve hantal olduğunu, yüzde 27.4`ü ise eğitim için gerekli ekonomik imkanların olmadığını belirtti.

  Öğretmenlerin yüzde 66.2`si, maaşları ve ek işten elde ettikleri gelir dışında bir ek gelirleri olmadığını ifade ederken, yüzde 74.9`u branşlarıyla ilgili bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edemediklerini kaydetti.

  YARISI GAZETE OKUYAMIYOR

  ``Her gün en az bir gazete alabiliyor musunuz?`` şeklindeki bir soruya öğretmenlerin yüzde 74.9`u ``Hayır`` cevabını verirken, ekonomik yetersizlik nedeniyle gazete okuyamayan öğretmenlerin oranının yüzde 56.4 olduğu ortaya çıktı.

  Ders kitapları dışında kitap okuyabilen öğretmenlerin oranı yüzde 66.5 olarak tespit edilirken, öğretmenlerin yüzde 39.4`ü ayda bir kitap okuduğunu bildirdi.

  YÜZDE 70'İ YABANCI DİL BİLMİYOR

  Öğretmenlerin yüzde 73.4`ü yabancı dil bilmediğini beyan ederken yüzde 58.7`si bilgisayar kullanmasını bildiğini ifade etti. Yüzde 77.2oranında öğretmenin bilgisayarı olmadığı tespit edilirken, öğretmenlerin yüzde 39.5`i, Milli Eğitim Bakanlığı`nın hizmet içi eğitim kursuna giderek bilgisayar kullanmayı öğrendiğini kaydetti.

  ``Sosyal aktivitelere katılabiliyor musunuz?`` şeklindeki bir soruya öğretmenlerin ancak yüzde 34`ü ``Evet`` cevabını verdi ve daha çok spor aktivitelerine katıldıklarını belirtti.

  YÜZDE 68: ÇOCUĞUM ÖĞRETMEN OLMASIN
   
  Öğretmenlerin yüzde 68`i çocuklarının öğretmen olmasını istemediğini bildirirken, yüzde 43`ü geçen yıl yaz tatilinde hiç bir yere gitmediğini ifade etti.

  Anket sonuçlarını değerlendiren TÜRK EĞİTİM-SEN Genel Başkanı Şuayip Özcan, ``Öğretmenlerimizin sosyal yaşantıları, bırakın Avrupa`yı Türk standartlarının bile altına düştü`` dedi.

  Öğretmen maaşlarının yüksek enflasyon ve döviz artışları karşısında her gün biraz daha eridiğini kaydeden Özcan, OECD ülkelerinde bir öğretmenin yıllık maaşının 28 bin 519 dolar olmasına karşın Türkiye`de görev yapan bir öğretmenin yıllık ücretinin 4 bin doların altında kaldığını dile getirdi.

  Öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıların mali konularla sınırlı olmadığını ifade eden Özcan, idari ve sosyal konularda da sıkıntı yaşandığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı