Gündem Haberleri

  Öğretmenlere 'intihar' semineri

  Hürriyet Haber
  24.01.2002 - 10:46 | Son Güncelleme:

  Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, öğrenci intiharlarının önüne geçebilmek amacıyla rehber öğretmenlere ve okul müdürlerine seminer verecek. Seminerde, psikolojik danışma ve öğrencilerle iletişim konuları ele alınacak.

  Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Sezgin, öğrenci intiharlarının önlenmesinde rehber öğretmenlere büyük görev düştüğünü belirtti. Okullardaki rehberlik hizmetlerinin hızlı çalışması ve sorunlu öğrencilere anında ulaşılması gerektiğini kaydeden Sezgin, rehber öğretmenlerin ve okul müdürlerinin bilinçlendirilmesi amacıyla seminer düzenleyeceklerini bildirdi.

  Seminerin, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile işbirliği içinde yapılacağı belirten Sezgin, psikolojik danışma hizmetleri ve öğrencilerle iletişim konularının ele alınacağını kaydetti. Sezgin, seminerin, yaklaşan yarıyıl tatili nedeniyle ikinci dönemin başında gerçekleştirileceğini ifade etti.

  Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Sezgin, yaşanan sorunların temeline inerek, kalıcı çözümler üretmek istediklerini belirtti. Sıkıntıların kaynağında ''sevgi ve saygı eksikliğinin'' yattığına dikkat çeken Sezgin, bu değerlerin okullarda kazandırılması amacıyla bir çalışma başlatacaklarını bildirdi.

  Sezgin, ''öğrencilerin birbirlerini sevmeleri, saygı duymaları ve ortak iş yapabilmelerini sağlamak'' istediklerini belirterek, konunun tek bir ders içinde değil, mevcut derslerin kapsamında işleneceğini söyledi. Sezgin, şöyle devam etti:

  ''Üniversitelerle görüşüyoruz, konuyu, çeşitli derslerin içinde vermeyi düşünüyoruz. Bunun için de tüm öğretmenlerin bu konuda belli bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Çok önemli, birbirimizi sevmesinisaygı duymasını bilmezsek, yarının yetişkinleri olacak insanların hiçbir şey yapması mümkün değil. Bu sağlanırsa sistemde büyük bir eksiklik giderilmiş olur.''

  Projeyi, ülke genelinde uygulamak gerektiğini kaydeden Sezgin, Başkent'te başlatılacak uygulamanın, tüm illere örnek olabileceğini ifade etti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı