Gündem Haberleri

  Öğretmene Çanakkale konuşması için uyarı

  Ali DAĞLAR
  26.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çanakkale Zaferi’nin 96’ncı yıldönümünde yaptığı konuşma nedeniyle Yeni Akit gazetesi tarafından hedef gösterilen, hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılan İstanbul (Erkek) Lisesi Tarih Öğretmeni Ayşe Gül Yayla’ya uyarı cezası verildi.

  Cezanın gerekçesi
  Tarih öğretmeni Ayşe Gül Yayla, TBMM tarafından kabul edilen “Şehitler Günü” değişikliğini eleştirmişti. Yayla, “Çanakkale Savaşları gökten saf saf inen sakallı, sarıklı, yeşil cüppeli ruhani varlıklar tarafından kazanılmadı. Çanakkale Savaşları aniden bastıran sisler, 3’ler 7’ler 40’lar nedeniyle de kazanılmadı. Çanakkale Savaşları için dinlerin savaşıdır diyenler ne büyük hata içindedirler...” demişti. Yayla, MEB tarafından verilen cezaya 60 gün içinde itiraz edebilecek.
  İstanbul Lisesi’nin 15 yıllık tarih öğretmeni Ayşe Gül Yayla’ya verilen cezaya gerekçe olarak, Yayla’nın TBMM’ce 2002 yılında kabul edilen, o güne dek Çanakkale Zaferi olarak anılan günün “Şehitleri Anma Günü” olarak değiştirilmesi kararına karşı çıkması gösterildi. Yayla konuşmasına, “Bir 18 Mart töreninde; nedense adı son zamanlarda Şehitleri Anma Günü olarak değiştirilmiş olan Çanakkale Zaferi” sözleriyle başlamış, “Şehitleri Anma Günü’nden söz ederken Mustafa Kemal adını söylemekten çekinenler, ya da bilinçli olarak söylemeyenler hakkında verilecek hükmü size bırakıyorum...” demişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı