Gündem Haberleri

  Öğretmene 1.5 yıl master şartı tamam

  Hürriyet Haber
  29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tam 151 yıllık geçmişi olan ‘‘öğretmen yetiştirme sistemi’’ni masaya yatıran YÖK, bu sistemi 8 yıllık eğitime göre düzenledi. YÖK, eğitim fakülteleri ile birlikte ilahiyat fakültelerini de yeniden yapılandırdı.

  En az 2 alanda uzmanlaşacak

  Sisteme göre, sınıf öğretmenliği programını tercih edenler, 8 yıl öğretmeni olarak yetişecek. Bu öğrenciler, en az 2 alanda uzmanlaşacak. Eğitimin, ‘Temel Eğitim’, ‘Türkçe Eğitimi’, ‘Yabancı Diller Eğitimi’, ‘Beden Eğitimi’, ‘Özel Eğitim’ ve ‘Güzel Sanatlar Eğitimi’ ana bölümleri ile ‘Fen ve Teknik’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarından oluşmasını öngören sistem, ilk mezunlarını 2002 yılında verecek.

  Lise öğretmenliği 5.5 yıl oldu

  Buna göre, 4 yıl boyunca ‘‘alan öğretim yöntemleri’’ eğitimi alacak öğretmen adayları, lise öğretmeni olabilmek için 1.5 yıllık master programına katılacak. Yeni sistemde, fen-edebiyat fakülteleri mezunları da tezsiz master programına devam ederek öğretmen olabilecekler.

  Din öğretmeni ayrı yetişecek

  İlahiyat fakültesi mezunları, doğrudan öğretmen olamayacak. İlköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf din kültürü ve ahlak bilgisi derslerini verecek öğretmenler, yalnız 9 ilahiyat fakültesinde açılan ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği programında yetişecek. İlköğretimde, yalnız bu alan mezunları öğretmen olabilecek.

  Merkezi sınavla seçilecek

  Lise düzeyinde din kültürü ve ahlak bilgisi ile imam-hatip lisesi meslek dersi öğretmenliği için tezsiz master şartı konuldu. Master programına merkezi sınavla öğrenci seçilecek.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı