Gündem Haberleri

  Öğretim elemanları, Tünel'den Taksim'e yürüdü

  Hürriyet Haber
  06.06.2013 - 20:30 | Son Güncelleme:

  Öğretim elemanları, Taksim Gezi Parkı'ndaki göstericilere destek olmak amacıyla Tünel'den Taksim Meydanı'na yürüdü.

  Tünel'de bir araya gelen çeşitli üniversitelerden öğretim elamanları, "Üniversite Öğretim Elemanları" pankartı açtı, "Boğaziçi Direniyor", "Kamusal Şiddete Hayır", "Dr. Çapulman", "Dr. Poma", "Olmayan Tarihi Değil, Olanı Koru", "To Chapul Or Not To Chapul" dövizleri taşıdı.
  Alkış tutarak ve ıslık çalarak, İstiklal Caddesi'nden Taksim Meydanı'na yürüyen gruptakiler, "Her yer Taksim, her yer direniş", "Üniversiteler bizimdir, bizim kalacak", "Hükümet istifa" şeklinde sloganlar attı.
  Öğretim elemanlarına İstiklal Caddesi'nde farklı gruplar da ıslık ve alkışlarla destek verdi.
  Taksim Meydanı'nda grup adına açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Elemanı Yard. Doç. Dr. Koray Durak, farklı düşünme ve ifade özgürlüğünün demokrasinin ve Anayasa'nın vazgeçilmezi olduğunu vurguladı.
  Demokrasilerde devlet görevlilerinin, sosyal kimliği ve siyasal görüşü ne olursa olsun vatandaşlarını kontrol etmeye, yola getirmeye değil, dinlemeye çalışması gerektiğini ifade eden Durak, "Başta İstanbul olmak üzere çeşitli illerde ifade özgürlüğünü kullanmaya çalışanlara karşı gösterilen tahammülsüzlüğü ve polis şiddetini kınıyoruz. Bir an evvel bu şiddetin sonlandırılmasını, barışçıl eylem hakkını kullanırken gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.
  Öğretim elemanları açıklamanın ardından çeşitli sloganlar atarak, Gezi Parkı'na geldi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı