GeriGündem Öğrenciye büyük tatil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrenciye büyük tatil

1998-1999 eğitim-öğretim döneminin ilk yarısı dün sona erdi. Bu yıl okula başlayan yaklaşık 1 milyon 300 bin öğrenci de ilk defa karneyle tanıştı. Yaklaşık 13 milyon öğrenci ve 500 bine yakın öğretmen, bayram tatiliyle birlikte 3 haftadan fazla sürecek tatile girerken, Altındağ'daki Battal Gazi ve Mamak'taki 60. Yıl İlköğretim okullarında karne dağıtan Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, notları iyi olmayan öğrencilerin üzülmemelerini isteyerek, ‘‘Hiçbir karne sizden daha kıymetli değildir’’ dedi. İlk olarak Battal Gazi İlköğretim Okulu'na giden Bostancıoğlu'na veliler, okulun yüksek miktarda para toplandığını söylediler. Bostancıoğlu, kimseden zorla para alınmayacağını, yoksul öğrencilerden para istenmeyeceğini söyledi. Bakan 60. Yıl İlköğretim Okulu'nda da karneleri dağıttıktan sonra, ‘‘Eğer karnenizde kırık not varsa, anne-babanıza (karne mi daha kıymetli ben mi) diye sorun’’ sözleri üzerine öğrenciler hep birlikte, ‘‘Siz daha kıymetlisiniz’’ karşılığını verdi. Bostancıoğlu, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, ‘‘Sizler daha kıymetlisiniz. Hiçbir karne sizden daha kıymetli değil. Bunu anne ve babalarınıza anlatın’’ diye konuştu.

ÖĞRETMENE YUMURTA

Bu arada, Trabzon Cudibey İlköğretim Okulu öğretmeni 55 yaşındaki Veysel Uzun, dün kırık not verdiği öğrencileri ve ağabeylerinin yumurtalı saldırısına uğradı. Karneleri dağıttıktan sonra okuldan ayrılan 32 yıllık eğitimci Veysel Uzun, bir anda yumurtalı saldırıya uğradı. Polise şikayetçi olan Uzun, ‘‘Binadan fazla uzaklaşmadan arkadan biri gelip başımda yumurta kırdı. Şaşkınlıktan kaç yumurta kırdıklarını da anlamadım. Geri döndüğümde kırık not verdiğim, sınavlarda boş kağıt veren ve hep olay çıkaran Ümit Turan ile Abdurrahman Sağlam adlı öğrencileri gördüm. Birkaç kişiydiler. Başımda yumurtayı kıranların ise bu öğrencilerin ağabeyleri olduğunu öğrendim’’ dedi. Polis öğrencileri aramaya başladı.

AIDS'LİYE EVİNDE KARNE

Kayseri'nin Tomarza İlçesi'ne bağlı Şıhbarak Köyü'nde geçen yıl AIDS teşhisi konulan 11 yaşındaki Sezgin Bozer'e karnesini, Şıhbarak İlköğretim Okulu Müdürü Abdullah Ayata evinde verdi. Rahatsızlığı nedeniyle okulunu zaman zaman aksatan Sezgin, zayıfı olmadığını görünce sevindi.

Takdirname üzüntüsü

İstanbul'da ilk yarıyılın kapanış töreni Güngören'deki Ali Fuat Cebesoy İlköğretim Okulu'nda yapıldı. Törene katılan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey, okul 1'incisi Zeynep Serak, 2'ncisi Müge Gülışık ve 3'üncüsü Gözde Dilek'e takdir belgelerini verdi. Okulun 5-C sınıfı öğrencilerinden Ahmet Sezer (Üstte ortada) ile Ali Yıldız takdirname alamadıkları için uzun süre ağladılar. Karneleri iyi olan ama takdirname için ağlayan öğrencileri arkadaşları teselli etmeye çalıştı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle