GeriGündem Öğrencisinin gözüne bir bakması yetti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öğrencisinin gözüne bir bakması yetti

Öğrencisinin gözüne bir bakması yetti
refid:15148825 ilişkili resim dosyası

Darüşşafaka’da İngilizce öğretmenliği yapan Brassington, bir öğrencisinin gözünde sorun fark edince, okulun 822 öğrencisini göz kontrolünden geçirdi. Bu sayede 9 çocuğun gözünü kurtardı.

DARÜŞŞAFAKA’da öğrencisi Ahmet Erdal’ın (14) gözlerindeki kızarıklığı fark eden İngilizce öğretmeniyapan Galli Dominic Brassington, öğrencisini arkadaşı özel bir hastanede refraktif cerrahi ve keratokonus departman şefi Op. Dr. Efekan Çoşkunseven’e götürdü. Ahmet’e 9 yaşındayken keratokonus tanısı konmuş ve sert kontakt lens tedavisine başlanmıştı. Ancak bu tedavi sol gözünde mikrobik ülsere yol açmıştı.

Kornea nakli gerekli

Dr. Çoşkunseven muayenesinde her iki gözdeki keratokonusun ileri düzeyde olduğunu teşhis etti. Hastalık, korneayı inceltmiş ve sivrileştirmiş, dolayısıyla da görmesinin bozulmasına yol açmıştı. Ahmet’in tedavisi yeniden programlandı. Kornea nakli için sıraya alındı. Bu bekleme sürecinde her iki gözüne de görmesini sağlayan son teknoloji ile geliştirilmiş lens takıldı.

Ahmet’in gözlerinde saptanan ciddi sorun diğer çocukların da gözlerinin kontrolden geçirmesini gündeme getirdi. Her gün 12 öğrenci ücretsiz muayene edildi. 13 ayda 822 öğrenci keratokonus taramasından geçirildi. Dr. Çoşkunseven, “Taramada ortaya çıkan diğer bir sonuç ise keratokonus riskine zemin hazırlayan alerji ve kaşıntı durumunun çocuklarda sıkça görülmesi oldu” dedi. Çocukların 9’unda belirgin keratokonus (korneayı bozan, ciddi bir göz hastalığı) riski saptandı. Aynı taramada, 41 öğrencinin dik kornea ve 10 öğrencinin ince kornea nedeniyle risk taşıdığı teşhis edildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle