Gündem Haberleri

  Öğrencilerin parmak izlerini aldılar iddiası

  Hürriyet Haber
  28.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitim-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Mahir Ulus, kentteki bir ilköğretim okulunda, bir öğrencinin parasının çalınmasının ardından, 60 öğrencinin parmak izlerinin alındığı iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Ulus, geçen hafta perşembe günü 7. sınıf öğrencilerinden birinin 170 YTL’sinin kaybolması üzerine 2 sınıfta eğitim gören 60 öğrencinin parmak izlerinin alındığını ileri sürdü. Mahir Ulus, "Öğrenciler suçlu gibi sıraya dizilerek parmakları mürekkebe batırılıp kağıda bastırılmış. Ardından öğrencilere okulda bir hırsızlık olayı daha olması halinde bu parmak izlerinin polise verileceği söylenmiş" dedi.

  Çocukların psikolojilerinin bundan olumsuz etkilendiğini savunan Ulus, "Bu olay eğitim açısından kabullenilemez bir olaydır. Eğitim psikolojisi almış öğretmenlerin böyle bir şey yapmasına inanamıyorum. Üstelik parasını çaldıran çocuk 7-B sınıfında eğitim görürken, başka sınıftaki öğrencilerinin parmak izleri alınıyor" diye konuştu. Çocukların parmak izlerinin matematik ve resim öğretmeleri tarafından alındığını öne süren Ulus, birçok velinin olayın ardından çocuğunun psikolojisinin bozulduğunu söyleyerek, okula geldiğini kaydetti.

  Öğrencilerden 12 yaşındaki A.Ş. de olayı anlatırken "Öğretmenlerimiz bizi sınıfta sıraya dizdiler. Mürekkepli bir yere parmağımızı bastıktan sonra bir listede isimlerimizin bulunduğu kağıda parmak izimizi bastırdılar. Sonra bize bir daha hırsızlık olursa, bunları polise vereceklerini söylediler. Hepimize hırsız muamelesi yapıldı, çok üzüldüm" diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı