Gündem Haberleri

  Öğrencilere kitabını satan doçente soruşturma

  Hürriyet Haber
  25.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde 2 meslektaşıyla birlikte yazdığı ‘‘Anatomi’’ adlı kitabı, öğrencilerine birer milyon liradan sattığı öne sürülen Doç. Dr. Cem Kopuz hakkında soruşturma açıldı.

  Doç. Dr. Kopuz, 75 sayfalık ‘‘Anatomi’’ başlıklıklı insan metabolizmalarını anlatan kitabından 500 adet bastırdı. Kopuz'un, ‘‘Bu kitaptan size sorular soracağım. Almak isteyen varsa odama gelsin’’ dediği öne sürüldü. Ancak 30 öğrenci, ‘‘Hocamız kitabı o kadar övdü ki, almak zorunda kaldık. Ama aldatıldığımızı anladık’’ diyerek Tıp Fakültesi Dekanlığı ile Rektörlük'e şikayette bulununca soruşturma açıldı. 20 gün içinde 140 kitabı birer milyon liradan sattığı iddia edilen Kopuz, ‘‘Bana soruşturmayla ilgili resmi girişim yapılmadı. Olay abartılmış. İddiaları kabul etmiyorum’’ dedi.

  Soruşturmanın bir ay sonra tamamlanacağını söyleyen Üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Çakır ise şöyle konuştu:

  ‘‘Kitap yazan öğretim elemanlarımıza üniversitemizin matbaası açık. Ancak bu son olayda yazılan kitap başka bir matbaada bastırılmış ve öğrencilere satılmış. Elbette öğretim üyeleri kitap yazar, ancak öğrencilerine pazarlayarak satamaz. Bir menfaat ilişkisi içinde bulunamaz. Bu tür kitaplar zaten yayınevleri aracılığıyla satışa sunulur. Soruşturmada Kopuz ve bazı öğrencilerin ifadelerini alacağız. Ayrıca hocanın kitapları maliyetine mi, yoksa kar amacına yönelik mi sattığını tesbit edeceğiz. Diğer 2 öğretim üyesinin kitap satışıyla ilgisinın olmadığı belirlendi.’’  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı