Gündem Haberleri

  Öğrencilerden kira eylemi

  Erdem SÜREK- Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU/ÇANAKKALE, (DHA)
  20.10.2005 - 15:38 | Son Güncelleme:

  Mortgage sistemi daha gelmeden emlak fiyatları ve kiralar ikiye katladı. Büyükşehirlerin yanısıra özellikle üniversitelerin bulunduğu kentlerde, kiraların iki katına çıkması öğrencileri zor durumda bıraktı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) öğrencileri, yüksek kira ücretlerini ve esnafın öğrenciye yönelik olumsuz tutumlarını protesto etmek için eylem yaptı.

  Mortgage olarak bilinen "ipotek bankacılığı" sistemiyle kira öder gibi ev sahibi olma modeli, daha Türkiye'ye

  Öğrencilerden kira eylemi
  gelmeden, emlak piyasasında fiyatları uçurdu. Emlak fiyatlarının yanında kiralar da ikiye katlandı. Kiraların çok yükselmesi özellikle üniversite öğrencilerini zor durumda bıraktı.

  Çanakkale'de öğrenciler, ev sahiplerine "biraz vicdan" diye seslenerek protesto gösterisi yaptı. Öğrenciler, "biz kumbara değiliz" diyerek esnafı da protesto etti.

  ÇOMÜ Öğrenci Temsilciler Kurulunca organize edilen eylem Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. Saygı Duruşu ile başlayan eyleme yaklaşık 500 üniversite öğrencisi destek verdi. Üzerlerinde, ‘Bize kim sahip çıkacak?’, ‘Yolunacak kaz değiliz’, ‘Biz kumbara değiliz’, ‘Dolmuşları doldurmayacağız’, ‘Esnaf el insaf’, ‘Biz sizin evladınız değil miyiz?’, ‘Kira 500, emlakçı 500, depozito 500, yakıt 100, asgari ücret 350, memur maaşı 550, öğrenim kredisi 110 YTL’, ‘Ev sahipleri biraz vicdan’ yazılı dövizlerle meydanda yerlerini alan öğrenciler, sorunlarına çözüm üretilmesini istedi.

  Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 20 bini aşkın öğrencinin bulunduğunu ve bunun 17 bininin kent merkezinde öğretim gördüğünü hatırlatan Öğrenci Temsilciler Kurulu Başkanı Hikmet Yurteri, “Bundan böyle öğrenciye indirim paketi sunmayan esnafın kapısını açmama kararı aldık. Eğer dolmuş fiyatlarında indirim yapılmazsa o dolmuşlara binmeyeceğiz. Yüksek ev kiraları devam eder, bizleri böyle zor durumda bırakırlarsa, o evlere girmeyeceğiz. Gerekirse bu meydanlara çadır kuracağız” diye konuştu.

  Eğitim Fakültesi Öğrencileri Başkanı Tolga Kara ise yapılan eylemin bir başkaldırı olmadığının altını çizdi. Çanakkaleliler'in iyi niyetine ve hoşgörüsüne sığınıp, isteklerini duyurmak için eylem yaptıklarını da belirten Tolga Kara şunları söyledi:

  “Gelişen ve büyüyen dünyada üniversiteler çok büyük önem arz ediyor. Öğrencilerin bu gelişen şartlara ayak uydurabilmeleri araştırmaya ve okumaya dayanıyor. Nasıl karnı aç olan insan bir insan düşünemezse, ekonomisi bozuk olan öğrenci de okuyamaz, düşünemez ve araştırma yapamaz. Bu eylem sonrasında Çanakkaleliler'in ev kiralarında indirim, iş yerlerinde ise öğrenciye özel paketler hazırlayarak bize yardımcı olacaklarına inanıyoruz. Bu yaptığımız eylem kesinlikle yanlış anlaşılmasın. Biz bu kentte yaşayanların sevgi ve hoşgörüsüne sığınıyoruz. Bağcıyı dövmek değil üzüm yemek istiyoruz.”

  Öğrenciler konuşmaların ardından eylemlerini alkışlar ve ıslıklarla sürdürdü. Öğrenciler eylem sonunda 10'uncu Yıl Marşı'ını söyleyerek meydanı olaysız boşalttı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı