Gündem Haberleri

  Öğrenciler risklerden korunacak

  Hürriyet Haber
  08.10.2003 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğrencilerin ''şiddet eylemlerinden ve zararlı maddelerden korunması''için okullarda önlem alınması talimatı verdi.

  Çelik, konuya ilişkin yayımladığı genelgede, ''Son zamanlarda çocuklar ve gençler açısından zararlı madde kullanımı, suç, şiddet, intihar, sapkın gruplara katılım gibi risklerin ciddi boyutlara ulaştığının görüldüğünü ve yapılan birçok bilimsel çalışmada manidar sonuçlar gözlendiğini'' kaydetti.

  Bu nedenle bütün eğitim kurumlarında çalışmaların yasal çerçeve içinde titizlikle yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, il eğitim ve gençlik komisyonlarınca, yöresel özellikler de dikkate alınarak yıllık eylem planı hazırlanması talimatı verdi.

  Yurtlardaki öğrencilerin sağlıklı barınma ve beslenmeleri üzerindeönemle durulmasını isteyen Çelik, öğretmenlerin nöbetleri sırasında okullara giriş çıkışları titizlikle kontrol etmeleri ve okul çevresinde şüphe uyandıran durumlarda okul müdürlüğüne bilgi vermelerini talep etti.

  Çelik, okullarda sigara yasağına ve kantinlerin işletilmesinde kurallara titizlikle uyulmasını istedi.

  ÖNLEMLER

  Çelik, alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

   Öğretmenler, rehber öğretmenler ve okul yöneticileri tarafından öğrencinin gelişimi, eğitim-öğretimi, psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklarını olumsuz etkileyecek durumlarda ve kişisel problemlerinde (bozuk aile ilişkileri, parçalanmış aile yapısı, sürekli okul başarısızlığı, iletişim problemleri, sigara, alkol ve benzeri maddelerkullanımı gibi) erken önlemlerin alınmasına dikkat edilecek.

   Öğrencilerin boş zamanlarını, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle yararlı ve olumlu bir biçimde değerlendirmeleri için, yöredeki bütün tesis, araç-gereçlerden ortaklaşa yararlanmaları konusunda gerekli planlama yapılarak uygun ortamlar hazırlanacak, yerel yönetimlerle işbirliğiyle çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

  DERSLERDE İŞLENECEK

   İlköğretim 1, 2 ve 3. sınıflardaki ''Bireysel ve Toplu Etkinlikler'' ders saatinde gerekli eğitici çalışmalar rehberlik öğretmenlerinin işbirliğiyle yürütülecek.

   İlköğretim 4. sınıftan itibaren de öğretmenler kurulunda, okulunfiziki ve program durumunu değerlendirilerek rehberlik hizmetleri içinuygun süre ve hizmetlerin sağlanması okul yönetimlerince gerçekleştirilecek.

   İlköğretimde Hayat Bilgisi, Fen Bilgisi, Sağlık Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Türkçe gibi derslerde ilgili ünite ve sınıf etkinliklerinde öğretmenler gerekli bilgilendirmeyi yapacak. Bu faaliyetlerde öğrencilere zararlı madde alışkanlıklarıyla ilgili cezbedici değil caydırıcı olacak şekilde bilgi verilecek.

   Ortaöğretim Kurumları Sınıf Öğretmenliği için hazırlanan 9, 10 ve 11. sınıf rehberlik programının amaç ve esaslarına uygun yürütülmesine ve sınıf programlarının bu programın el kitaplarına uygun şekilde gerçekleştirilmesine özen gösterilecek.

   Rehber öğretmeni olmayan okullar, rehberlik saatinin amacına uygun olarak kullanılmasını ve sürdürülmesini sağlamak için Rehberlik Araştırma Merkezleri ile işbirliğine gidecekler.

  SİGARA YASAĞI

   Velilere, öğrencilerin gelişim ve eğitimlerini desteklemeleri için gerekli bilgilendirme ve aile eğitimi her öğretim yılında belirliplan dahilinde yürütülecek.

   Öğrencilerin sorunlarına ilişkin alınacak tedbirlerde ve sorunların çözüm sürecinde, ailelerin katılımı mutlaka yapılacak.

   Okul kantinlerinin mevzuata uygun olarak işletilmesinde daha titiz davranılacak.

   Okul çalışanları ve okuldan hizmet alanların okul binasında ve eklentileri dahilinde mevzuata uygun şekilde sigara kullanmamalarına yönelik tedbirlerin alınmasına özellikle dikkat edilecek.

  Genelge, bilgi için Başbakanlık Aile Araştırma Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Yeşilay Cemiyeti'ne de gönderildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı