Gündem Haberleri

  Öğrenciler gelmiyor okullar tatil ediliyor

  DHA
  22.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adana’dan sonra devamsızlığın yüzde 11 olduğu Bursa’da da eğitime ara verildi.

  Kahramanmaraş’ta 37 yaşında bir kadının domuz gribinden ölmesiyle, Türkiye’de bu hastalığa bağlı ölü sayısı 94’e yükseldi.

  KAHRAMANMARAŞ Valisi Niyazi Tanılır, domuz gribi tanısıyla tedaviye alınan 37 yaşındaki H.T.’nin dün hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylece bu hastalıktan ölenlerin sayısı 94’e yükseldi.

  Bursa Valisi Şahabettin Harput, son günlerde H1N1 virüsü nedeniyle bir panik havası oluştuğunu, üst solunum yolları ve gribal enfeksiyon yüzünden hastanelere çok sayıda başvuru olduğunu, okullara devamsızlığın yüzde 11’lere ulaştığını söyledi. Harput, bu nedenle ilköğretim okulları ve liselerin, özel okullar, dershaneler ve rehabilitasyon merkezlerini de kapsayacak şekilde 23-26 Kasım tarihleri arasında eğitime ara verildiğini bildirdi. Okullar bayramdan sonra, 1 Aralık Salı günü yeniden eğitim-öğretime başlayacak.

  Çocuğunuzu hapsetmeyin

  ÖZEL Okul Öncesi ve Etüt Eğitim Kurumları Birliği Derneği Başkanı Nebahat Boğut, domuz gribinin velileri ve eğitim kurumlarını kaygılandırdığını, ancak çocukların evde tutulmasının çözüm olmadığını bildirdi. Boğut, “Aksine bu durum çocuklar üzerinde psikolojik sorunlara ve davranış bozukluklarına neden olacaktır” dedi. Boğut, kreş ve anaokuluna giden çocukların velilerinden de paniğe kapılmamalarını istedi.  A.A

  Domuz gribi sloganlı reklamlara kısıtlama

  SAĞLIK Bakanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) bir yazı göndererek, “Domuz gribine karşı etkilidir” sloganlı reklamların halkı yanlış bilgilendirdiğini belirterek, gereğinin yapılmasını istedi. Yazıda hastalık ve bulaşma yolları hakkında bilgiler verildikten sonra korunma yollarına da değinildi: “Ellerin 15-20 saniye süreyle su ve sabunla etkili bir şekilde yıkanması yeterlidir. Su ve sabun bulunmayan yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanılabilir.”
  Meltem ÖZGENÇ / ANKARA

  Kosova’nın aşıları Türkiye’den

  KOSOVA Sağlık Bakanlığı, ülkede domuz gribinden ikinci ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Kosova’nın domuz gribiyle savaşında ilk yardım Türkiye’den gitti. Kosovalı yetkililer, Türkiye’nin 5 bin adet H1N1 virüsü aşısı gönderdiğini söylediler. İlk aşamada, hamile kadın ve çocuklara aşılanacak. Almanya da 10 bin Euro yardım yaptı.

  4 hacı adayı domuz gribinden öldü

  SUUDİ Arabistan’da, biri Sudanlı, diğeri Hintli iki erkek, bir Faslı kadın ve 17 yaşındaki Nijeryalı kız olmak üzere 4 hacı adayı domuz gribinden öldü. Yetkililer, ölenlerin “başta aşı olmak üzere, açıklanan tavsiyelere uymadıklarını” bildirdi.

  Salgın doğuya hareket ediyor

  DÜNYA Sağlık Örgütü’nün açıklamasına göre, domuz gribi salgını Kuzey Yarımküre’de düşüşe geçse de tehlike sürüyor. Yetkililer, gribin Batı Avrupa’yı ve ABD’yi vurduktan sonra Doğu Avrupa’ya ve Asya’ya ilerlediğini söyledi. Norveç, Moldova, Sırbistan, Kazakistan, Özbekistan, Afganistan ve İsrail’de vakalar hızla artıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı