Gündem Haberleri

  Öğrenciler dans ediyor

  Hürriyet Haber
  05.01.2002 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Vakıf ve devlet üniversitelerinde kurulan dans kulüpleri öğrencilere Tango'dan Rumba'ya, Salsa'dan Cha Cha'ya kadar birçok dans tekniğini öğretiyor. Her kur için ücretler yedibuçuk ile 55 milyon lira arasında değişiyor. Yüzlerce öğrenci kulüplere devam edip dans etmeyi öğreniyor.

  Üniversiteler, öğrencilerine iyi bir eğitim verebilmenin yanı sıra sosyal hayatta da başarılı olmalarını sağlamak amacıyla dans, tiyatro, müzik, fotoğrafçılık gibi alanlarda öğrenci kulüplerini de bünyelerinde barındırıyor. Yaşları 18-22 arasında değişen üniversite öğrencileri tarafından en fazla tercih edilen kulüplerden birisi, dans kulüpleri. İstanbul'daki birçok vakıf ve devlet üniversitesinde dans kulübü bulunuyor. Dans etmeyi seven bütün öğrencilere açık olan kulüplerde Tango'dan Rumba'ya, Salsa'dan Cha Cha'ya kadar birçok dans tekniği öğretiliyor. Profesyonel dançılar tarafından verilen derslere katılmak isteyen öğrencilerin bir kur için yedi milyon 500 bin lira ile 55 milyon lira arasında değişen miktarlardaki kurs ücretlerini ödemeleri gerekiyor.

  BİLGİ ÜNİVERSİTESİ

  Üniversite bünyesinde ikibuçuk yıldır hizmet veren dans kulübüne Bilgi Üniversitesi'nde eğitim gören tüm öğrenciler katılabiliyor. Profesyonel dansçılar tarafından verilen dersler salı veya perşembe akşamları 18:30 - 20:30 arasında üniversitenin Kuştepe Kampüsü'nde gerçekleştiriliyor. Dans eğitmenleri Şafak Şeber, Yelda Akıncı ve Erdinç Kazozçu tarafından öğrencilere Cha Cha, Rumba, Salsa, Jive dansları öğretiliyor. Kurslara katılmak isteyen Bilgi'li öğrenciler aylık 25 milyon lira ödüyor.

  BEYKENT ÜNİVERSİTESİ

  Üniversitedeki dans kulübünde, öğrencilere haftada üç gün ücretsiz dans eğitimi veriyor. Dans öğretmeni Suzan Erdim yönetimindeki dersler perşembe günü veriliyor. Öğrencilere isteklerine göre Cha Cha, Rumba, Paso Doble, Jive, Salsa ve Mambo dansları öğretiliyor. Dans kulübünden yalnızca Beykent Üniversitesi öğrencileri yararlanabiliyor.

  KOÇ ÜNİVERSİTESİ

  Üniversitede Ekim 2000'de kurulan dans kulübü, 1.5 yıldır resmen faaliyet gösteriyor. Kulüpte, dans etmeyi seven öğrencilere ve akademisyenlere Cha Cha, Jive, Rumba, Samba ve Paso Doble dansları öğretiliyor. Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Lisans Öğrencisi Metin Turgal tarafından verilen dersler üniversitenin jimnastik salonunda gerçekleştiriliyor. Sadece Koç Üniversitesi öğrencileri ve mensuplarının katılabildiği dersler her hafta çarşamba günleri 15:30- 17:30, 18:00-20:00 ve 20:00-23:00 arasında düzenleniyor. Üniversitedeki dans kulübü tarafından verilen dersler üç kurdan oluşuyor. Üç ay süren her bir kur için öğrencilerin 55 milyon lira ödemesi gerekiyor. Kulüpte öğrencilere haftada en az iki, en fazla dört saat dans dersi veriliyor.

  SABANCI ÜNİVERSİTESİ

  2000'in Ocak ayında üniversite bünyesinde kurulan kulüp, iki yıldır dans meraklılarına hizmet veriyor. Kulüp'te, öğrencilere dans eğitmenleri Murat Çoruh ve Pelin Koyun tarafından salı ve çarşamba günleri 17:30-19:30 arasında Latin dansları ve Tango dersi veriliyor. Derslere katılmak isteyen kulüp üyeleri aylık yedi milyon 500 bin lira öderken kulübe üye olmayan öğrenciler 10 milyon lira ödüyor. Kulüp tarafından, öğrencilere yönelik salon dansları ile ilgili uygulamalı seminerler ve atölye çalışmaları da düzenleniyor. Yıl boyunca devam eden etkinliklerden, Sabancı Üniversitesi öğrencileri, mezunları, çalışanları ve aileleri yararlanabiliyor.

  BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ

  Üniversite bünyesindeki dans kulübünün 300'e yakın üyesi bulunuyor. Kulüpte profesyonel dansçılar tarafından öğrencilere eşli salon dansları, Rumba, Salsa, Tango, Cha Cha, Paso Doble, Mambo dersleri veriliyor. Öğrencilerin ders programına göre ayarlanan dans dersleri hafta içi her gün saat 17:00-19:00, 19:00-21:00 arasında yapılıyor. Kulüp tarafından düzenlenen dans dersleri dröt kurdan oluşuyor. Toplam dokuz haftadan oluşan her bir kur için öğrencilerin 20 milyon lira ödemesi gerekiyor.

  YILDIZ TEKNİK ÜNV.


  Üniversitedeki dans kulübüne Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri dışında, başka üniversitelerde okuyan öğrenciler ve dansa ilgisi olanlar da katılabiliyor. Kulüpte öğrencilere Cha Cha, Rumba, Salsa, Jive, dansları öğretiliyor. Her kur 11 hafta sürüyor. Profesyonel dansçılar tarafından öğrencilere haftada iki saat dans dersi veriliyor. Derslere katılmak isteyen Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri her bir kur için 15 milyon lira, diğer üniversitelerden gelen öğrenciler ise 20 milyon lira ödüyor.

  IŞIK ÜNİVERSİTESİ

  Üniversitede 1998'den beri hizmet veren dans kulübünde öğrencilere Latin ve Tango dansları öğretiliyor. Profesyonel dans eğitmenleri tarafından verilen dersler, pazartesi ve perşembe günleri saat 17:30'da başlıyor. Ayazağa Kampüsü'nde düzenlenen derslere yalnızca üniversite öğrencileri katılabiliyor.

  KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ

  Dans kulübünde öğrencilere Latin dansları ve modern danslar öğretiliyor. Aylan Vardar ve Tamer Üzgün tarafından verilen dersler salı veya perşembe akşamları 17:00-19:00 arasında gerçekleştiriliyor. Yalnızca Kültür Üniversitesi öğrencilerinin yararlanabildiği etkinliğe katılmak isteyen öğrencilenin bir kur için 25 milyon lira ödemesi gerekiyor. Her bir kur 10 hafta ve 20 saat sürüyor.

  İSTANBUL TEKNİK ÜNV.

  Üniversite bünyesindeki Maçka Dans Kulübü bir yıldır faaliyet gösteriyor. Kulüp tarafından, pazar, pazartesi, salı, çarşamba ve cuma günleri dans dersleri veriliyor. Atilla Arsan yönetimindeki dersler hafta içi günlerde 18:30-20:30, hafta sonunda ise 10:00-14:00 arasında gerçekleştiriliyor. Kulüp tarafından öğrencilere Latin Amerika dansları ve Tango dersi veriliyor. 11 hafta süren dans derslerine katılmak isteyen öğrenciler 30 milyon lira ödüyor.

  MİMAR SİNAN ÜNV.

  Üniversitedeki dans kulübü tarafından haftanın dört günü 18:00-20:00 arasında dans dersi veriliyor. Kulüpte, öğrencilere Modern danslar, Tango ve Vals gibi klasik danslar, Cha-Cha, Rumba, Salsa, Jive gibi latin dansları dışında Rock'n Roll, Rep, Hip-Hop, Reegy, Copeare, Techno gibi danslar da öğretiliyor. Dans dersleri profesyonel dansçılar tarafından veriliyor.

  YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

  Üniversitedeki dans kulübünde öğrencilere Cha Cha, Rumba, Samba, Jive, Klasik Tango derslerinin dışında Estetik ve Oryantal dersleri de veriliyor. Profesyonel eğitmenler tarafından verilen dersler pazartesi, çarşamba ve persembe günleri 17:00-19:00 arasında gerçekleştiriliyor. Yalnızca üniversite öğrencilerinin yararlanabildiği etkinlik Kayışdağı Kampüsü'nde düzenleniyor. Derslere katılmak isteyen öğrencilerden küçük bir miktar kurs ücreti alınıyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı