Gündem Haberleri

  Öğrenci servislerinde yeterli güvenlik yok

  Hürriyet Haber
  11.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl meydana gelen öğrenci servisi kazalarında 10 öğrenci öldü, 73 öğrenci yaralandı. Ama servis şoförlerinin eğitimi için hiçbir şey yapılmadı.

  ÖĞretİm yılının başlamasıyla gündeme gelen öğrenci servisleri konusunda güvenlik sorunu büyük önem taşıyor. Her yıl kaza yapan ve öğrencilerin ölümüne ya da yaralanmasına neden olan servis şoförü sayısı hiç de az değil. Örneğin 1999-2000 eğitim ve öğretim yılı içinde değişik yerlerde meydana gelen servis kazalarında tam 10 öğrenci öldü, 73 öğrenci yaralandı. Tablonun ürkütücülüğüne rağmen 18 bin 200 servis minibüsünün faaliyet gösterdiği İstanbul'da bile bugüne kadar servis şoförleri herhangi bir eğitimden geçirilmedi. Bu konuda yapılan tek çalışma Servis Araçları İşletmecileri Odası'nca düzenlenen ikişer saatlik eğitim. Ancak uzmanlara göre bu çalışma öğrenci taşıyacak bir şoför için asla yeterli değil.

  Bu konuda çalışma içinde olanlardan biri toplu taşıma araçları sürücüleri için eğitim projesi hazırlayan İleri Sürücü Teknikleri Uzmanı Demir Bükey. Öğrenci servisi şoförlerinin eğitimine değişik bir açı getiren Bükey'in konu hakkındaki görüşleri şöyle:

  Örnek şoför olabilirler

  ‘‘Diyelim ki servis şoförünü gerçek anlamda eğittik. Öncelikle öğrencilerin can güvenliği sağlanacak. Bunun dışında eğittiğimiz her sürücü kendisiyle her yıl en az 1000 saat birlikte olan öğrencilere küçük yaştan itibaren örnek olacak. O da öğrencileri eğitmiş olacak. Direksiyonu doğru tutmayı, ışıklara uymayı, tehlike anında nasıl davranılacağını öğrenci hergün defalarca öğrenecek.''

  Valilik dinlemiş

  Bükey, bugüne kadar devlet kurumlarıyla herhangi bir çalışma yapıp yapmadığı sorusuna ise, şu cevabı veriyor:

  ‘‘İstanbul Valiliği bir süre önce benimle bir toplantı yaptı. Toplantıya Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey de katıldı. Ellerindeki imkanları görüştük. Kullanılacak arazinin nasıl olması gerektiği konusunda fikirlerimizi açıkladık. Yapacağımız eğitimin bir demosunu da gösterdik. Bu proje yalnızca öğrenci servisi şoförlerine değil bütün toplu taşıma araçlarının sürücülerine yönelikti ama herhangi bir sonuca ulaşamadık.''

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı