Gündem Haberleri

  Öğrenci kaçıyor

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'ndan mezun olanlar, turizm sektöründen uzak duruyor

  BÜYÜK ümitlerle seçtikleri turizm bölümünden mezun olan öğrencilerin sadece yüzde 35'i sektörde çalışıyor. Akdeniz Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Aktaş, ‘‘Okulumuzdan mezun olan öğrenciler, sektörde aradıklarını bulamıyor. Bunun için ya kendi işyerini açıyor ya da başka bir sektörde çalışıyor’’ dedi.

  SEKTÖR SICAK BAKMIYOR

  Eğitilmiş insana sektörün sıcak bakmadığını belirten Prof. Dr. Aktaş şunları söyledi: ‘‘Turizm sektöründeki yöneticiler, daha ucuz olduğu için vasıfsız işçi çalıştırıyor. Turizmciler, kendi eğitimlerini sektör içinde vermek istiyor. Ancak yetersiz kalıyor. Biz eğitim verebiliriz. Ancak, 14 yıldır bize eğitim için talepte bulunan bir işletme olmadı.’’

  UMDUKLARINI BULAMIYORLAR

  Mezun ettikleri öğrencilerin bir süre sektörde çalıştığını ancak tatmin olmadıkları için ayrıldıklarını belirten Müdür Aktaş, ‘‘Öğrencilerin turizmi bırakmasında bir çok neden var. Turizmin mevsimlik olması, elemanların kısa sürede değişmesi, ücretlerin düşük olması ve turizmcinin kalifiye elemana sıcak bakmaması bunun nedenleri’’ diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı