Gündem Haberleri

  Öğrenci harcını da vakfına aktarmış

  Süleyman DEMİRKAN/ANKARA
  10.12.2001 - 01:29 | Son Güncelleme:

  20 yıl başkanlığını yapacağı Türksev'e 54 milyar lira da Sağlık Bakanlığı kaynaklarından aktaran Durmuş, tek kuruş vermeden ‘‘holding gibi’’ bir vakfın sahibi oldu.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş, bakanlığına bağlı Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin sınav harçlarını, daha TÜRKSEV faaliyete geçmeden, bu vakfa ait Vakıflar Bankası Kolej Şubesi'ndeki 2047184 nolu hesabına yatırttı.

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, sağlık eğitimi alan öğrencilerden alınan sınav harçlarını da başkanı olduğu Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı (TÜRKSEV) hesabını aktardığı ortaya çıktı.

  TÜRKSEV'e 54 milyar lira da bakanlık kaynaklarından kaynak aktaran Durmuş, böylece kendi cebinden tek kuruş harcamadan ‘holding gibi’ bir vakıf sahibi olmayı başardı. Durmuş, önce vakfa hiç para aktarmadığını söylemiş, ancak Hürriyet'te para aktarım belgesinin yayınlanması üzerine, ‘‘Ben 20 milyar liranın dışında 34 milyar lira daha aktardım’’ demek zorunda kalmıştı.

  MASRAFI BAKANLIĞA GELİRİ VAKFA

  MHP'li Durmuş'un Sağlık Bakanlığı'na bağlı Gevher Nesibe Sağlık Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin sınav harçlarını, daha TÜRKSEV faaliyete geçmeden, bu vakfa ait Vakıflar Bankası Kolej Şubesi'ndeki 2047184 nolu hesabına yatırttığı saptandı. Durmuş'un yakınındaki bir bürokrat, normalde bakanlık kaynaklarına aktarılması gereken sınav harçlarının, ‘özel’ vakfa aktarılmasını skandal olarak niteledi. Aynı bürokrat, ‘‘Dikkatinizi çekerim. Sayın Durmuş'un bakanlık fonundan aktardığı 54 milyar lira, vakfın faaliyetleri için değil, daha henüz kurulmadan, kuruluş sermayesi yapılması için’’ dedi.

  Çelişkili açıklamalarıyla en yakınlarını bile hayretler içinde bırakan Durmuş, önceki gün Meclis Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesi görüşülürken, Yalova Termal Tesisleri için 600 milyar lira yatırım yaptığını, böylece harabe halinde olan tesislerin çalışır hale getirildiğini, yollarının yaptırıldığını açıkladı. Durmuş, halkın vergilerinden toplanan bakanlık kaynaklarından harcadığı 600 milyarı aslında, 20 yıllığına kiraladığı kendi vakfı TÜRKSEV için harcamış oldu.

  Tesislerin işletmesini 20 yıllığına ‘Bakan Durmuş’tan kiralayan, ‘Vakıf Başkanı Durmuş’, bir taşla birkaç kuş birden vurdu. Çünkü, başkanı olduğu TÜRKSEV tek kuruş harcamadan 4 yıldızlı otel düzeyine çıkarılan tesislerin tüm masraflarını bakanlık bütçesinden karşıladı. Yaklaşık 1 trilyon lira harcanan Yalova Termal Tesisleri sonuçta, yönetimi ve bütçesi tek başına Durmuş'un kontrolündeki TÜRKSEV'e devredildi.

  HASTANE GELİRLERİ HOLOGRAM ETİKETLERİ

  Durmuş,
  bakanlıktan sonra isterse fiilen patronluğunu üstleneceği TÜRKSEV'in mali yapısını güçlendirmek için, bakanlık yetkisini kullanarak, hastanelerin bazı gelirlerini de bu vakfa yönlendirdi. Yönetmelik değişikliği yaparak, su firmalarından damacana başına alınan hologram etiketlerini basmak için de Vakıf bünyesinde Hologram AŞ'yi kurarak, düzenli olarak milyarlarca liranın TÜRKSEV'e akmasını sağladı.

  Eski bakanlardan, Durmuş’a büyük tepki

  Ağzından çıkanı kulağı duymuyor

  Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un, kendinden önceki bakanların bazı gazetecilere sarı zarf içinde para verdiği iddiası sert tepkilere neden oldu. Daha önceki Sağlık bakanları, Durmuş'tan bu iddiayı ispatlamaya çağırdı.

  Yıldırım Aktuna: Akıl dışı iddia

  Ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Hem Sağlık Bakanlığı yönetimini, hem basın mensuplarını hedef alıyor. Benim dönemimde sağlık muhabiri olarak çalışanların hepsi genç, pırıl pırıl insanlardı. Akıldışı ve üzüntü verici bir iddia.

  Halil İbrahim Özsoy: Aptalca laflar

  Kimse açıklasın. Öyle şey mi olur. Laf olsun diye söylenmiş, aptalca bir söz. Ciddiye almıyorum. Beni bakanken en çok eleştiren gazetecilerdi.

  Kazım Dinç: Tamamen uydurma

  Maksadını aşmış bir ifade. Sayın Durmuş'u kınıyorum. İspat etmeli. Görevini yapsın suç duyurusunda bulunsun. Tamamen uydurma olduğunu düşünüyorum.

  SAĞLIK MUHABİRLERİ:

  İspata çağırıyoruz

  Eğitim ve Sağlık Muhabirleri Derneği 2'nci Başkanı Sibel Güneş de, ‘‘Para veren bakan ile alan gazetecileri açıklaması gerekir. İddiasını hemen ispata çağırıyorum. Hiç kimseyi töhmet altında bırakmaya hakkı yok. Kanıtı olmadan böyle bir cümleyi sarfetmesini talihsizlik olarak kabul ediyorum’’ dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı