Gündem Haberleri

  Öğrenci hangi mesleğe eğilimli ?

  Ayten SERİN
  27.01.2002 - 02:34 | Son Güncelleme:

  Uğur Dersaneleri'nin ilköğretim ve lise öğrencilerinin kariyer eğilimlerini belirleyerek doğru şekilde yönlendirilmelerini sağlamak amacıyla kurduğu Kariyer Merkezi dün törenle hizmete açıldı.

  Merkezin kariyer eğilimini belirlemek amacıyla yaptığı KET (Kariyer Eğilim Testi) uygulanan ünlü türkücü İbrahim Tatlıses'in 10 yaşındaki oğlu İdo'nun test sonucunu, Derya Tuna aldı. KET'e Şubat ayından itibaren Genç Hürriyetim internet sitesinin ‘‘www.hurriyet.com.tr/genc’’ adresinden de ulaşmak mümkün olacak.

  Kariyer merkezinin açılışı nedeniyle Polat Renaissance Oteli'nde dün düzenlenen törene Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan da katıldı. Okuyan törende yaptığı konuşmada Türkiye'de ilk kez bir özel kurumun böyle bir hizmet vermesinin çok sevindirici olduğunu söyledi. Türkiye'de hem işsizlerin hem de çalışanların eğitim seviyelerinin düşük olduğunu istitatistiklerle örnekleyen Okuyan ‘‘İşsizler arasında işinden memnun olmadığı için ayrılmış olanların oranı yüzde 8. Bu rakamlar işsizlik sorununun görüldüğü ülkemizde kariyer konusunun da öne çıktığını göstermektedir’’ diye konuştu. Dünyada kariyer seçimi konusunda yaygın olarak kullanılan Dr. John L. Holland'ın ‘‘RIASEC' modelini temel alarak Türkiye'ye uygun hale getirilmesini sağlayan Bahçehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ruhi Kaykayoğlu da sistemin ayrıntılarını anlattı.

  İdo’ya teknik işler

  Törende katılan Derya Tuna'ya oğlu İdo'nun sertifikası verildi. Sertifakanın isim bölümünde ‘‘İbrahim Tatlıses’’ yazması ve anonsun bu şekilde yapılması, sertifikayı kimin aldığı konusunda karışıklığa neden oldu. Kariyer Merkezi yetkilileri, daha önce Derya Tuna ile yaptıkları görüşmede Tuna'nın kendilerine ‘‘İdo'nun gerçek adı İbrahim Tatlıses'tir. Sertifikaya'da İbrahim Tatlıses yazın’’ dediği için sertifikaya bu ismi yazdıklarını söylediler. Test sonuçlarına göre 10 yaşındaki İdo'ya uygun meslekler arasında makine, inşaat, petrol, eloktronik mühendisliği, çiftçilik, marangozluk, ve aşçılık bulunuyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı