Gündem Haberleri

  Öğrenci annesinden TBMM'de gözyaşı

  A.A
  25.01.2012 - 16:08 | Son Güncelleme:

  CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Kocaeli'nde tutuklanan üniversite öğrencilerinin neyle suçlandıklarını bile belli olmadığını ileri sürdü. Açıklama yapan öğrenci annesi ise gözyaşlarına hakim olamadı.

  Kaplan, Mecliste, Kocaeli'nde 22 Kasım 2011 tarihinde gözaltına alınan ve ardından terör örgütü propagandası yaptıkları iddiasıyla tutuklanan üniversite öğrencilerinin aileleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

  Türkiye'de artık düşüncelerini ifade eden gazetecilerin, yazarların, aydınların, öğrencilerin terör örgütü üyeliği ile suçlandığını ileri süren Kaplan, Kocaeli'nde tutuklanan öğrencilerin de bu durumun bir örneği olduğunu savundu. Kaplan, tutuklanan söz konusu öğrencilerin suçlarının belli olmadığını, öğrencilerin avukatlarının bile bu bilgiye erişemediğini dile getirdi.

  Öğrencileri cezaevinde ziyaret ettiğini belirten Kaplan, “Kocaeli'nde tutuklanan öğrencilerin neyle suçlandıkları bile belli değil. Soruşturma gizli, savcı ve mahkeme özel yetkili. Bu nasıl şeffaf yargılama? Bazı öğrencilere, gözaltına alındıklarında 'Deniz Gezmiş'i, Necdet Adalı'yı neden andınız?' gibi sorular yöneltilmiş. Sayın Başbakan bile bir grup konuşmasında, Necdet Adalı'yı anmış ve duygulanmıştı” diye konuştu.

  GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

  Tutuklu öğrencilerden İzzet Necati Henden'in annesi Rabia Henden de çocukların suçsuz yere tutuklandığını savunarak, zor koşullar altında yaşadıklarını, her hafta oğlunu ziyaret edebilmek için imkanlarını zorlayarak Giresun'dan Ankara'ya geldiğini anlattı. Rabia Henden konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamazken şunları söyledi: "22 aydır Giresun-İzmit arasında mekik dokuyoruz. 19 yaşındaki evladımı dört duvar arasına aldılar. Bu çocuğu ve kardeşini okutmak için akciğer hastası olan babası çatılarda çalışıyor. Bunu bize yaşatmaya kimin hakkı var. Lütfen ellerini vicdanlarına koysunlar."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı