Gündem Haberleri

  Öğrenci affı, yarın komisyonda görüşülüyor

  Hürriyet Haber
  28.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KOALİSYON ortaklarından ANAP ve MHP'nin öğrenci affı için başlattığı girişim sonuç verdi. Her iki parti milletvekillerinin verdiği teklifler, yarın TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda ele alınacak. Birbiriyle paralel düzenlemeler içeren teklifler birleştirilerek görüşülecek.

  TBMM Milli Eğitim Komisyonun'da ANAP'lı Beyhan Aslan ile MHP'li Şevket Bülent Yahnici'nin teklifleri bulunuyor. ANAP'lı Ahmet Kabil'in çabaları sonucunda gündeme getirilen teklifler, genel af paketinden çıkarıldı. DSP tekliflere üniversitilerde yeni bir türban krizi yaratmamak kaydıyla destek vereceğini açıkladı. Bu nedenle düzenlemeye aftan yararlanan öğrencilerin ‘Okulların mevzuatına uygun olarak devam etme zorunluluğu’ kondu.

  ANAP'ın teklifi affın geriye doğru işleme tarihini daha geniş tutarken, MHP 1989-1990 öğretim yılıyla sınırlıyor. Ancak her iki teklifteki farklı noktalar, oluşturulacak alt komisyon tarafından giderilecek ve tek metne dönüştürülecek. Teklif Komisyon'da kabul edilir ve Genel Kurul'da yasalaşırsa, belirlenecek tarihten itibaren bu yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar, yüksek öğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, önlisans ve lisans eğitim-öğretim programları ile yüksek okulların herhangi bir sınıfından her ne sebeple olursa olsun kaydı silinen ve silinme durumuna gelen veya kendi isteğiyle ayrılan öğrenciler, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başarısız oldukları bütün dersler için iki sınav ve devam hakkı kazanacak.

  Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden yargıya intikal etmiş disiplin suçu nedeniyle ilişiği kesilenler dışındaki öğrenciler de iki ay içinde başvurmaları durumunda, Yükseköğretim Kurulu'nca okuyacakları tıp fakülteleri belirlenecek. Belirlenen tıp fakültesinin aradığı kurallara uyması koşuluya intibakları yapılacak bu öğrenciler de yasanın getirdiği haklardan yararlanabilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı