GeriGündem Oğlunun vurulma anını izleyince fenalık geçirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oğlunun vurulma anını izleyince fenalık geçirdi

Oğlunun vurulma anını izleyince fenalık geçirdi
Fotoğraf: Arşiv

Gezi olaylarında başına isabet eden gaz fişeği kapsülü nedeniyle ağır yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davada Berkin’in vurulduğu anın görüntüleri mahkeme salonunda gösterildi. Görüntüleri izleyen anne Gülsüm Elvan, “Kolun kopsaydı katil. Ciğerin yansın katil” diyerek feryat edip fenalık geçirdi.

Oğlunun vurulma anını izleyince fenalık geçirdiGezi olaylarında başına isabet eden gaz kapsülü nedeniyle yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne ilişkin davanın 4. duruşması, bugün İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada Berkin’in vurulduğu anın görüntüleri mahkeme salonunda gösterildi. Görüntüleri izleyen anne Gülsüm Elvan, “Kolun kopsaydı katil. Ciğerin yansın katil” diyerek feryat edip fenalık geçirdi. Mahkeme salonunda baygınlık geçiren anneyi güvenlik görevlileri omuzlarında taşıyarak dışarı çıkardı. Duruşma önünde müdahale edilen anne, toparlandıktan yarım saat sonra tekrar duruşmaya katıldı.

GÖRÜNTÜLER TEKRAR İNCELENMELİ

Müdahil avukatı Can Atalay, orijinal görüntüler ve ulusal kriminal büronun görüntüleri ile geçen celse dosyaya gönderilen TÜBİTAK'ın iyileştirilmiş görüntüleri arasında 4 dakikalık bir fark olduğunu dile getirerek, bu bölümlerin de incelenmesi gerektiğini söyledi.

Müdahil avukatı Çiğdem Akbulut da görüntülerin ham halinin TÜBİTAK'ın iyileştirme yaptığı görüntülerden daha iyi olduğunu savunarak, şöyle devam etti: "TÜBİTAK her bir videoyu fotoğraf haline getirmiş. 61 saniyelik videodan fotoğraf kareleri çıkarmış. Görüntülerin ham hali bunlardan daha net. Görüntülerde kolu sargılı olan sanık polis Berkin'in bulunduğu sokağa doğru atış yapıyor. İlk atışta Berkin'in düştüğü görünüyor. Başka bir polis de o sokağa doğru atış yapıyor. Berkin'in vurulduğu 18'inci saniyedeki birinci atış ile 36 saniye arasında aynı noktaya 5 gaz fişeği atışı yapılıyor. Bu şekilde Berkin'in düştükten sonra orada bulunanlar tarafından hastaneye götürülmesi engelleniyor. Berkin'in ölümünde aktif olan sadece kolu sargılı sanık değil. Aynı yere defalarca atış yapılarak oradan kaldırılması engellenmiştir." 

Avukat Akbulut, sanık F.D'nin tutuklanmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, o dönemde sanığın birlikte görev yaptığı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde çalışan 20 polisin tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

Mahkeme, suçlamaya esas teşkil eden TOMA görüntüleri ile TÜBİTAK tarafından iyileştirme yapılmayan görüntünün saat 13.46.40 ile 13.47.00 arasındaki bölümün iyileştirilmesine, tamamlandıktan sonra da dosyanın Jandarma Kriminal Bürosu'na gönderilerek, TOMA ve kendileri tarafından yapılan iyileştirme görüntüleri, ulusal kriminal tarafından düzenlenen raporlar, TÜBİTAK'ın iyileştirme görüntüleri ile sanığa ait fotoğraf ve görüntülerin birlikte değerlendirilerek, olayın oluş ve gelişimi ile görüntülerdeki zet silahı kullanan kolluk görevlileri içerisinde sanığın olup olmadığı hususunda teşhis işlemi yaptırılmasına karar verdi.

Sanığın tutuklanması yönünde daha önce karar verildiğinden bu yönde yeniden hüküm kurulmasına yer olmadığını kararlaştıran mahkeme, önümüzdeki celse teşhis yapılacağından sanığın görev yaptığı yerin mahkemesine talimat yazılmasını hükme bağladı.

27 ŞUBAT'A ERTELENDİ


Duruşma, 27 Şubat 2018'e ertelendi.  Duruşma sonrasında Elvan ailesi ve avukatları basın açıklaması yaptı. Berkin Elvan'ın babası Sami Elvan, sanığın tutuklanarak duruşma salonunda hazır edilmesini istediklerini belirterek, "Benim oğlum geri gelmeyecek. Yaptığım mücadele bütün çocuklara ait mücadeledir. Herkesin bu davaya el atması gerekiyor. Halkın parmağının bu davanın üstünde olması gerekiyor. Herkesin desteğine ihtiyacımız var" dedi.
Anne Gülsüm Elvan ise Filistin'deki 14 yaşındaki bir çocuğun İsrail askerleri arasında gözü kapalı olarak götürüldüğü fotoğrafı hatırlatarak, çocuklara uygulanan bu tür muamelelere karşı olduklarını söyledi. 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle