Gündem Haberleri

  Oğlunun tabutunu mendiliyle sildi

  Turaç TOP- Taylan YILDIRIM- Bahri KARATAŞ/ İZMİR, (DHA)
  03.10.2007 - 13:06 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in Buca İlçesi Şirinyer semtinde dün saat 11.30 sıralarında patlayan ikinci bombayla ölen Atilla Eraslan'ın, cenazesi otopsinin ardından yakınlarına teslim edildi. Baba İrfan Eraslan'ın oğlunun cenazesi konulmadan önce, tabutu mendille silmesi yürekleri dağladı. Patlayan bombaların hasar verdiği işyerleri onarılarak terörün izleri silindi.

  YÜREK YAKAN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

  Tek çocuğunu teröre kurban veren baba İrfan Eraslan sabah saatlerinde İzmir Adli Tıp Kurumu'na geldi. Acılı baba, oğlunun cansız bedeni konulmadan önce, cebiden çıkardığı mendille tabut içi ve kapağındaki tozları sildi. Bunu gören diğer yakınları gözyaşlarına boğuldu. Baba İrfan Eraslan, tabuta konulan oğlunun yüzünü son kez görmek istedi. Battaniyeye sarılı cesedi açan İrfan Eraslan oğlunun yüzünü görünce baygınlık geçirdi. Yakınları tarafından güçlükle kendisine getirilen Eraslan bir otomobile bindirilerek götürüldü. Cenaze yıkanmak üzere İzmir Mezarlıklar Müdürlüğü'ne götürüldü.

  Oğlunun Almanya'da doğduğunu söyleyen İrfan Eraslan, “Yabancı memlekette yetişmesin, Türk gibi yetişsin diye Onu Türkiye'ye getirdim. Evlilik hazırlığı içindeydi ama terör onu bizden aldı. Terörü lanetliyorum. İnşallah katilleri kısa sürede yakalanır” diye konuştu.

  CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

  İzmir'in Buca ilçesi Şirinyer semtinde dün  meydana gelen bombalı saldırıda ölen Atilla Eraslan'ın cenazesi, toprağa  verildi. İzmir Valisi Cahit Kıraç, “İliklerimize işleyen bu menfur saldırıları  gerçekleştirenler, hain emellerine ulaşamayacaklardır” dedi.
   
  Şirinyer semtinde dün meydana gelen ikinci bombalı saldırıda olay  yerinde yaşamını yitiren 29 yaşındaki Atilla Eraslan'ın cenazesi, İzmir  Adli Tıp Kurumundaki otopsinin ardından Buca Avni Limboz Camisi'ne  getirildi. Cenaze törenine katılan İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye  Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Atilla  Eraslan'ın anne ve babası İlhan-Kevser Eraslan çiftine baş sağlığı  diledi.

  Sürekli gözyaşı döken anne Kevser Eraslan, kendisini sakinleştirmeye  çalışan Vali Kıraç'a, “Bunu yapanların cezası verilsin” dedi. Kıraç  ise acılı anneye, “Kimsenin şüphesi olmasın” yanıtını verdi. Ayakta durmakta zorlandığı görülen baba İlhan Eraslan, kollarına giren  yakınlarının desteğiyle yürüyerek oğlunun cenazesinin yanına geldi. Türk  bayrağına sarılı tabutu öpen acılı babanın, “Canım oğlum” diyerek  gözyaşı döktüğü görüldü. İlhan Eraslan, daha sonra cenazenin önüne  konulan sandalyeye oturarak, cenaze namazına kadar ağlayarak oğlunun  tabutunu seyretti.
         
  VALİ KIRAÇ: “HAİN EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR”
           
  Cenaze namazının ardından cami bahçesinde bir konuşma yapan Vali Kıraç,  “İliklerimize işleyen bu menfur saldırıyı gerçekleştirenler, hain  emellerine ulaşamayacaklardır” dedi.
       
  VÜCUDUNDAN METAL PARÇALARI ÇIKTI

  Eraslan'ın, İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsisinde vücuduna, patlayıcının içine yerleştirildiği sanılan çok sayıda metal parçasının saplandığı anlaşıldı. Patlayan bombanın çok yakınında bulunan ve yüzü tanınmaz hale gelen Eraslan'ın bu yüzden olay yerinde can verdiği belirlendi.

  YARALAR SARILDI

  Buca'da Menderes Caddesi üzerinde meydana gelen ikinci patlamada hasar gören, Cengiz Küçükmutlu'ya ait halı dükkanı ile Ümran Civan'a ait eczanenin kırık camları gece değiştirilip, yerine yenileri takıldı. Pencere ve panjurları değiştirilerek onarıldı. İşyerleri güne terörün izleri silinmiş ve onarılmış olarak başladı. Zarar gören bu 2 işyeri dahil çevredeki dükkanlara asılan Türk Bayraklarının sayısının arttığı görüldü.

  ÇEVİK KUVVET BEKLİYOR

  İzmir Emniyet Müdürlüğü, patlamanın meydana geldiği noktada yaklaşık 50'i çevik kuvvet olmak üzere, aralarında bomba imha uzmanlarının da bulunuduğu 100'e yakın polisi burada görevlendirdi. Polislerin bugün Şirinyer'in semt pazarı da olması nedeniyle daha duyarlı davrandıkları belirtildi. Buca'nın her yerinde motosikletler üzerinde denetim yapılırken, bomba dedektörü köpeklerden de yararlanılıyor. Plakasız ve sahipsiz oldukları belirlenen motosiklet ve bisikletler bulundukları yerden alınarak, Buca'daki Trafik Otoparkı'na götürüldü.

  ŞÜPHELİ PAKETLER İMHA EDİLDİ

  Dünkü patlamaların tedirginliğini yaşayan İzmirliler'in yaptığı ihbarlar doğrultusunda bomba imha ekipleri dün akşamdan itibaren yaklaşık 10 şüpheli paketi, fünye bağlayıp patlatarak imha etti. Gelen ihbarların titizlikle değerlendirildiği belirtildi.
  İşçi Partisi İzmir İl Örgütü üyesi yaklaşık 30 kişi saat 11.00 sıralarında bir kişinin öldüğü 9 kişinin yaralandığı patlamaların meydana geldiği caddede toplanıp, basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada bombalı saldırılar kınandı. Bunları yapanların amaçlarına ulaşamayacakları vurgulandı.

  “GEÇMİŞ OLSUN” ZİYARETİ

  CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam ile İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte iki bombanın patladığı yere gelerek zarar gören esnafa ‘geçmiş olsun' dileklerini iletti.

  İKİ EYLEMİ DE AYNI KİŞİ YAPTI

  Emniyet yetkilileri dün saat 07.50 sıralarında ve saat 11.30'da birbirlerine yaklaşık 100 metre mesafede meydana gelen patlamalara yol açan bombaları aynı kişinin bıraktığı üzerinde durduklarını bildirdi. Eylemin yapılış biçimi ve şeklinin, yüzde 90 olasılıkla saldırıyı PKK'nın gerçekleştiriği kanaati uyandırdığını belirtti. Saldırıyı üstlenen olmazken, çevrediki işyerlerinin güvenlik kamerası görüntülerinin incelenmesinin sürdüğü kaydedildi.

  Bomba imha uzmanları, Buca'daki bombaların aynı anda ya da birbirine çok yakın zaman dilimi içinde patlamalarının planlandığını düşündüklerini belirtti. Ancak, ilkinin temizlik işçisi tarafından yerinden alınmasıyla, ikincisinin de motosikletin yerinin değiştirilmesi nedeniyle, zaman ayarlı düzeneklerdeki kabloların birbirine temas etmesiyle zamanından önce patladıkları olasılığı üzerinde durulduğunu dile getirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı