Gündem Haberleri

  Öfkeyle kalktı çelişkiye düştü

  Hürriyet Haber
  04.08.2006 - 10:39 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Ordu’da fındık mitingi ve Ordu Emniyet Müdür Vekili Rıdvan Güler’in görevinden alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamalar, gerçekler ve tarafların açıklamalarıyla çelişti.

  Güler’in, AKP Milletvekili Enver Yılmaz ile tartıştığı için görevden alındığı haberlerini doğrulamayan Erdoğan’ın "Medyayı anlamakta zorlanıyorum" dediği açıklamasındaki sözlerle gerçekler arasındaki farklar şöyle:

  2 KİŞİ AMBULANSTA ÖLDÜ

  Başbakan Erdoğan: "Araç kuyrukları bir taraftan Akçaabat’a dayanıyor, öbür taraftan Samsun’a dayanıyor. Bu talimatı veren benim. Bizzat aradım. Bu yol trafiğe açılacak dedim. Bu esnada iki kişi öldü. Niye öldü bu insanlar? Çünkü trafik kapalıydı. İnsanlar hastaneye yetiştirilemedi, ambulans içinde öldüler."

  TIKANAN YOLDA ÖLÜM YOK

  Ordu İl Sağlık Müdürü Dr. Halis Türkyılmaz, yaklaşık 10 saat trafiğe kapalı tutulan karayolunda ambulans içinde hiçbir hastanın hayatını kaybetmediğini söyledi. Türkyılmaz, "112 Acil kayıtlarını Sorumlu Müdürümüz Ergun Gümüş’le inceledik. Yolların kapalı olmasından dolayı hayatını kaybeden bir vaka yok. O gün ilimizde 2 ölüm oldu. İki vaka da denizde boğulan bu kişiler" dedi.

  DİYARBAKIR’A BENZİYORDU

  Başbakan Erdoğan: "Ben o gün bölge komutanı Tuğgenerali de hemen arattım, Fevzi Paşayı (Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri) aradım. Ve yine olay aynen Diyarbakır’da olduğu gibi kadınlar, çocuklar yol ortasına konuldu, trafik kesildi. Sekiz saat-dokuz saat vatandaşı orada mağdur etmeye kimsenini hakkı var mı?"

  KADIN VE ÇOCUK YOKTU

  Yol kapatma eylemini fındık üreticileri ile çeşitli illerden gelen çiftçiler gerçekleştirdi. Yaklaşık 10 saati bulan eyleme kadın ve çocuklar katılmadı. Güvenlik güçleri ise saat 22.00’de eylemcilere müdahalede bulundu. Bu sırada çıkan arbede de 21 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Bu kişiler 18-40 yaş arasında bulunuyordu. Ayrıca yine 1’i 18 yaşındaki kadın olmak üzere toplam 38 kişi olaylara katıldığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Bu kişiler arasında da çocuk yoktu.

  TERS CEVAPLA REST ÇEKTİ

  Başbakan Erdoğan: "Emniyet müdürünün görevi nedir? Vali kendisine emir verdiği zaman yapmasıdır. Su sıkacaksa, sıkacak, biber sıkacaksa, sıkacak. ’Gücün yetiyorsa gel yap. Ben halkımla karşı karşıya gelemem’ ne demek? Bir vali bir emniyet müdürüne talimat verecek ve emniyet müdürü tamamiyle ters cevapla rest çekecek. Ve bu emniyet müdürü orada duracak."

  KİMSE NEZAKETİ AŞMADI

  Ordu Valisi Sait Vakkas Gözlügöl ise AKP İl Başkanı Fatihan Ünal ve Merkez İlçe Başkanı Halit Tomakin’i ziyaretinde bunun aksini söyledi. Gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vali Gözlügöl, 2 vali yardımcısı ve başsavcı ile birlikte akşama kadar mitingi takip ettiklerini belirterek "Emniyet Müdür Vekilimizle nezaketi aşan bir konuşma olmadı. Gazetelere yansıyan diyaloglar bana ait değil" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı