GeriGündem Öfke terapisi rahatlatıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öfke terapisi rahatlatıyor

Terapi, 8-10 hafta sürebiliyor. Ve söylendiğine göre bu sürenin sonunda kişiler olaylardan kolay kolay etkilenmeyen, sakin, uysal kişiler oluyorlar... Hollywood'da şu sıralarda pek bir moda olan bu öfke terapisine rock müzik sanatçıları, sinema ve televizyon oyuncuları ve hatta mankenler bile avuç dolusu para harcıyorlar.

Ünlü pop müzik sanatçısı Puff Daddy, geçen yıl büyük bir kavgaya karışmış ve bir müzik yapımcısına şampanya şişesi, sandalye ve telefonu fırlatarak adamın yaralanmasına neden olmuştu. Geçen şubat ayında Naomi Campbell da, özel yardımcısı Georgina Galanis'i telefon aygıtıyla dövdüğü için Kanada'da yargıç huzuruna çıkarılmıştı.

Her ikisi de kliniklerde öfke terapisi görerek sakinleştirler. Hollywood'da öfke terapisi yaptıran ünlülerin sayısı artarken İngiltere'de ve Avrupa'nın başka ülkelerinde de öfke klinikleri kapılarını öfkeden kurtulmak isteyenlere açtı.

Öfke terapisi nedir? Nasıl uygulanır? Bu soruların yanıtlarını vermeye çalışalım. Öfke terapisine başlayan bir çocuğa, ‘‘yüz kez öfkelenmeyeceğim’’ cümlesini yazması söylenmiyor elbet. Klinikte tedavi görmek isteyenlere sorulan ilk soru ‘‘Bir probleminiz var mı?’’ oluyor. Daha sonra nelerin öfke yarattığı soruluyor. Terapinin bundan sonrası aşağı yukarı çeşitli alışkanlıkları olan kişilere uygulanan tedavinin aynısı oluyor.

Tedavi gören kişilere onları öfkelendiren hususların bir listesini yapmaları öneriliyor. Daha sonra ise öfke terapisini uygulayan uzman, hastasını sorguya çekmeye başlıyor.

Yönlendirmeli çözüm

Öfke terapisinin temeli yönlendirme. Terapi uzmanı, hastalarını yavaş yavaş öfkelenmemeye yönlendiriyor. Sorduğu sorularla kişilerin olayları bir kez daha derinlemesine düşünmelerini sağlıyor.

Uzmanlara göre öfke hastalığına yakalananların büyük bir çoğunluğunu ünlü kişiler oluşturuyor. Bu kişilerin davranışları genellikle hoşgörüyle karşılandığı için ve onlar toplum kurallarına uyma zorunluluğunu hissetmedikleri için kısa sürede birer öfke bombasına dönüşüyorlar.

Uzmanlar diyorlar ki: ’’Eğer öfkelenirseniz, başınıza kötü birşeyin geleceğini düşünürseniz, kendinizi kötülükten korumaya çalışırsınız. Aslında öfke de bir enerji türüdür. Duygularımız bize enerji verir. Mutluluk bizi mutluluk veren şeyleri tekrar yapmaya yönlendirir. Öfke ise karşımıza çıkan engelleri yoketme isteğini uyandırır.’’


Yorumları Göster
Yorumları Gizle