GeriGündem Off the record ama ihtimal var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Off the record ama ihtimal var

Off the record ama ihtimal var
refid:21431088 ilişkili resim dosyası

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Afyon’daki patlama sabotaj” iddiasına partinin sözcüsü Haluk Koç açıklık getirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, off the record (yazılmamak kaydıyla) konuştuğunu söyleyen Koç, “Ama o ihtimal var. Hükümette bir kaza telaşı gördük. Bu işgüzar tavrın önüne geçmek istiyoruz” dedi. Koç, şunları söyledi:

Dikkatli konuştuk

- “Biz parti olarak Genelkurmay daha şehit sayısı açılmadan oradaydık. Orman Bakanı hemen çıktı, ‘Bu bir kaza, kaza. Pakistan ve Hindistan’da da oluyor’ dedi. Telaş açıklamasıydı. Afyon Valisi’ne gittik, o da, ‘Kaza kaza’ dedi. Biz oraya ‘geçmiş olsun’a gittik, bize hemen bunu söylediler, bu ne telaş? Sana onu sormuyoruz ki? Sonra askerlikten gelen insanların söyledikleri var. Buna rağmen dikkatli konuştuk. Tartışılan noktalar var. Soruşturmanın bu noktalara açıklık getirmesi gerekiyor. Bunun makul sürede kamuoyuna açıklanmaması halinde konuyu Meclis gündemine getireceğimizi söyledik.

Eritmek istiyorlar

- Başbakan, soru soranlara karşı önceki gün küfre vardıran bir konuşma yaptı. Peki bu telaş ne? Suriye’de düşürülen uçak gerçeği ortada, Uludere ortada. Bizim sorgulamamız bu nedenle birden bire ortaya çıkmadı. Burada 25 şehidimiz var, onu da o iki örnekteki gibi eritmek istiyorlar. Sorgulayanlara dönük tezyif politikası izliyorlar. Söverek, küfrederek olayı kaza statüsüne sokmak istiyorlar. Baskıyla kazaya bağlanacak bir sürece bağlamak istiyorlar. Kaza ise neden açıklanmalı.

Nerede mola verdiler

- Bakın bu bombalar taa Susurluk’tan çıkarılıyor, buraya getiriliyor. Susurluk’tan başlayıp, Afyon’da sona eren bu yolculuk süreci sorgulanmalı. Bu kamyonlar nerelerde durdu, hangi tesislerde mola verdi? Oraların güvenlik kameralarına bakıldı mı? Oraların güvenliği sağlanmış mıydı? Bu yolculuk değerlendirilmeli, değerlendirildi mi? Şehitlerimizin daha cesetleri teslim edilmedi, bunu sorgulama hakkımız var. Boş tabut mu verilecek? Kaza dışı durumu da sorgulamak zorundayız. Genel Başkanımız o sözleri off the record söylemiş benim bildiğim. Ancak böyle bir ihtimal var ortada. Genelkurmay Başkanı bile, ‘Her şey ortada’ diyor. Ortada olan nedir? Bu konuda bir an önce kamuoyuna bilgi verilmesini istiyoruz.”                        


Yorumları Göster
Yorumları Gizle