Gündem Haberleri

  OECD: Türkiye bu yıl yüzde 6.8 büyüyecek

  Reuters
  26.05.2010 - 13:21 | Son Güncelleme:

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü, bu yıl içinde yayımladığı ikinci küresel büyüme raporunda, Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 6.8’lik bir büyümeye imza atacağını, gelecek yıl için büyüme tahmininin yüzde 4.5 olduğunu belirtti.

  Paris merkezli  Ekonomik İşbirliği veKalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'de gayri safi milli hasılanın 2010 yılında yüzde6,8, 2011 yılındaysa yüzde 4,5 oranında artacağı tahmininde bulundu. 

   

  OECD bugün açıkladığı “Ekonomik Görünüm Raporu”nun Türkiye bölümünde,“2009 yılının ikinci çeyreğinden bu yana gerçekleşen iyi ihracat performansıyla,ekonominin keskin bir sıçrayış gösterdiği” yorumunu yapıldı.

   

  Raporda bununla birlikte, yeni yaratılacak istihdamın, giderek artan iş gücü talebini güçlü bir şekilde karşılamayacağı belirtilerek, “işsizlik oranının gelecekte artacağı uyarısı” yapıldı.

   

  “Dikkatli bir şekilde uygulanan makro ekonomi yönetiminin, içerde ve dışarıda güven tesisinin gelişmesine katkı yaptığı” ifade edilen raporda, “devameden mali şeffaflık sürecinin de bu eğilimi teyit etmesinin beklendiği” ifadeedildi.

   

  Raporda, sürdürülebilir ekonomik istihdamın güçlendirilmesi ve rekabetgücünün artırılması için iş pazarındaki reformların gerekli olduğu vurgulandı.

         

  OECD UYARDI

               

  OECD raporunda, rekabet gücü ve ihracattaki yükselişinsürdürülebildiğinde, 2010 ve 2011 yılı için yapılan gayri safi milli hasılaoranlarındaki artışın daha da artabileceği belirtilen raporda, seçim öncesi vemakro ekonomik belirsizliklerin, güveni zedelemesi veya iş dünyasında rekabetgücünün yavaşlaması halinde, bu yapılan tahmin oranlarının düşebileceği uyarısıyapıldı.

   

  İşsizlikle ilgili bölümünde, yeni iş gücü ve istihdam yaratılmasınarağmen, işsizlik oranının yüksek olacağı uyarısı yapıldı ve iş dünyasında dahaesnek ve yeni kuralların gerekli olduğu ifade edildi.

   

  Kentlerde işsizlik oranın yüzde 17 ve yine kentlerdeki işsiz genç çalışanoranının yüzde 27 civarında olduğu tahmininde bulunan rapor, bu oranlarındüşürülmesi için çalışma hayatında temel reformların gerekliğine atıfta bulundu.

   

  Raporda, gayri safi milli hasıla içindeki rolü göreceli olarak az olsabile, Türkiye'deki konjoktürel gelişmelerde ihracat performansının oynadığı roledikkat çekildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı