Gündem Haberleri

  Odunpazarı'nda 'Diren Külliye' eylemi ikinci gününde

  hurriyet.com.tr
  19.01.2016 - 14:11 | Son Güncelleme:

  Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı Kaymakamlığı’nın kültür merkezi ve nikah salonu olarak kullanılan Kurşunlu Külliyesi’ne kilit vurmasının ardından başlattığı oturma eylemini sürdürüyor. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise Kurt’un başlattığı oturma eylemiyle ilgili bir basın açıklaması yaparak, “Bir bardak suda fırtına koparmaya gerek yok” dedi.

  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde
  CHP’li Başkan Kurt, Hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, dün saat 16.00’dan beri kapısına kilit vurulan kültür merkezinin önünde olduğunu belirterek, “Bu sorun çözülene kadar buradayım. 20 saate yakındır ben ve arkadaşlarım buradayız. Gece soğuk olsa da hiç sorun değil. Yanlış gördüğümüz hukuksuz bir durum var ortada. Ben de bu durumu karşı tutumumu bu şekilde ortaya koyuyorum” dedi.

  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde

  Belediye’nin elinde yürütmeyi durdurma kararı olduğunu hatırlatan Kurt, “Bu karar dahi uygulanmıyor. Bunun siyasi bir tutum olduğunu düşünüyoruz. İlgililer görevi kötüye kullanıyor” diye konuştu.

  Kurt, sorunun çözümü günler de sürse, kapıda beklemeye devam edeceklerini belirtti.

  Odunpazarı Kaymakamlığı, kültür merkezine kilit vurduOdunpazarı Kaymakamlığı, kültür merkezine kilit vurdu

  KURT: İÇERİDE EŞYALARIMIZ VAR

  Anadolu Ajansı’nın Başkan Kurt’un açıklamalarından aktardığına göre ise Kurşunlu Külliyesi’ndeki merkezin kira sözleşmesi 31 Aralık 2015’te sona erdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü sözleşmeyi devam ettirmek istemezken, Belediye’ye Odunpazarı Kaymakamlığı aracılığıyla 15 Ocak’ta merkezi boşaltmaları için tebligat yapıldı.

  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde

  Kurt, “Biz ‘Kaymakamlık’ın böyle bir yetkisi yoktur’ diye idare mahkemesine müracaat ettik. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Dün bir sergi açılışından hemen sonra, zincirleri bağlamak ve kilidi değiştirmek suretiyle buranın tahliye işlemi gerçekleştirildi” dedi. Başkan Kurt, merkezin içinde Belediye’ye ait mobilya ve ses düzeni gibi eşyaların bulunduğunu, bu eşyalar kendilerine teslim edilmeden tahliyenin gerçekleşmiş sayılamayacağını da vurguladı.

  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde

  KILIÇDAROĞLU VE DİĞER BAŞKANLARDAN KURT’A DESTEK

  Külliye’nin önünde başlatılan eyleme çeşitli kesimlerden de destek geldi.

  Cihan haber ajansının bildirdiğine göre, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da direniş nöbetini sürdüren Başkan Kurt’u arayarak, “Direnişinize sonuna kadar destek veriyorum. Konunun takipçisiyim” dedi.

  Nöbete Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Dr. Ahmet Ataç da katılarak destek verdi. Büyükerşen ve Ataç, Kurt ile birlikte ‘Diren Külliye’ nöbeti tuttu.

  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde

  ESKİŞEHİR VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

  Eskişehir Valisi Tuna ise Kurt’un başlattığı oturma eylemiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.  Mahkemenin şu anda devam ettiğini vurgulayan Tuna, “Mahkeme neticesinde idari yargı bu işlemin iptaline karar verirse, ‘Hayır buranın belediyeye verilmesi lazım’ derse vakıflar buna uymak zorunda. Hak kaybı söz konusu değil. Aslında bir bardak suda fırtına koparmaya da gerek yok diye düşünüyorum. Eskişehir’in gündemini böyle şeylerle işgal etmeye gerek yok. Ama burada söylememiz gereken şu var. Bu salonu valilik olarak biz talep ettik vakıflardan. ‘Bize verin, kiralayın’ dedik. Çünkü bizim ihtiyacımız var. Biz de kamu hizmeti yapıyoruz. Belediye diyecek ki ‘Biz de kamu hizmeti yapıyoruz’ ama biz maalesef kamu hizmetinde okullarımız var, kurumlarımız var ve bir sürü programları var. Bunları gerçekleştirecek salon bulamıyoruz. Bize salon vermede biraz cömert davranmıyorlar. Yunus Emre Kültür Merkezi var Odunpazarı Belediyesi’nin, Hasan Polatkan var ki bunları biliyorsunuz Kültür Başkentliği döneminde yaptık. İki tane büyük salonları var. Bunları istedikleri zaman kullanabilirler, verebilirler. Bunları bize tahsisinde bir takım sıkıntılar yaşıyoruz. O yüzden bu sıkıntıları yaşamamak için hiç olmazsa Kurşunlu Külliyesi’ndeki salonda kendi ihtiyaçlarımız ve devlet kurumlarının ihtiyaçları için talep ettik. Vakıflardan biz burayı kiralamak istiyoruz. Odunpazarı Belediyesi de kiralamak istiyor. Hakkıdır ama madem ki yargıya intikal etti diyeceğiz ki, ‘Bakınız belediyenin başka alternatif yerleri de var. Buralarda bu hizmeti görüyor’. Burayı ne kadar etkin kullandığı ayrıca tartışılır. Açık herkesin önünde cereyan eden işler. Ama bizim buraya ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde

  25 ÇİFT MAĞDUR

  Kurşunlu Külliyesi’nin kapatılması evlilik hayalleri kuran ve burada nikah, nişan töreni yapacak çiftleri de mağdur etti.

  Külliye’nin mahkeme kararına rağmen habersizce tören sırasında kapatılması üzerine evlenmeyi planlayan ve nikahlarını, nişanlarını burada yapacak olan 25 çift zor durumda kaldı.
  Odunpazarında Diren Külliye eylemi ikinci gününde
  Vali Tuna açıklamasında bu duruma da değinerek, "Vakıflara vatandaşın mağdur olmamasını söyleyeceğiz. Nikah törenleri yapılsın. Nikah töreni yapmada bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Arkada bir salon var. Bunun yanında belediyenin elinde başka kültür merkezleri ve salonlar var. Eskişehir’de salon sıkıntısı yok. Bunun da bilinmesini rica ediyoruz" dedi.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı